АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В Югоизточна Европа се наблюдаваха необичайно високи температури, които предизвикаха повишено търсене на охлаждащи мощности, а това, в съчетание с незначителните валежи, доведе до повишаване на цените на електроенергията до цени, достигащи над 500 евро за мегаватчас в някои региони.
Преди инвазията около 45 на сто от вноса на газ в ЕС идваше от Русия. Цените на газа на едро достигнаха 339 евро (428 долара) за мегаватчас през август 2022 година в сравнение с 51 евро година по-рано.
За да ограничи влиянието от енергийната криза, Полша въведе таван върху цените на електроенергията за уязвими потребители през 2022 г., като междувременно компенсира компаниите за комунални услуги за разликата между тавана и по-високите цени на пазара.
В момента тя е 137,93 лева за мегаватчас, а предложената по-ниска цена е 97,78 лв. за мегаватчас, която ще влезе в сила от 1 юли тази година. Намалението е за периода от 1 юли 2025 до 30 юни 2026 г.
При средна цена от 128,28 лева (без ДДС) за мегаватчас е търгувана на 21-ви март електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), сочат данните от търговията в пазарен сегмент "Ден напред" след затварянето на борсата. Сделките са на база ден на доставка 22 март.
Това съобщи председателят на КНСБ в дружеството Стефан Стефанов. "Централата няма да работи в момента тъй като пазарът е с много ниски котировки - 145 лева за мегаватчас, при положение, че себестойността е 250 лева и не е рентабилно да работи. Вносът на електроенергия в момента е на много ниски цени".
На 5 януари 2023 г. борсата затвори при цена от 153,92 лева за мегаватчас, докато цената с ден за доставка за 5 януари 2024 г. е 55,93 лева за мегаватчас.
Френското правителство и енергийната компания EDF се съгласиха на цена от 70 евро за мегаватчас като референтна стойност. Сделката слага край на месеци тежки преговори.
Цената е 82,12 лв./MWh (мегаватчас) или с близо 36 на сто по-висока от тази за октомври, която беше 60,41 лв./MWh., съобщава КЕВР. По-рано от "Булгаргаз" предложиха синьото гориво да поскъпне със същата стъпка.
Изненадващо със закон, одобрен миналия петък от българския парламент, беше наложена такса от 10,20 евро на мегаватчас върху руския газ, внасян в България или транспортиран през България до други страни, включително Гърция, пише в статията, публикувана в електронното издание на вестника.