АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Програмата за компенсации на небитовите клиенти от 180 лева за мегаватчас ще бъде предложена за удължаване с още три месеца. Това удължаване е съобразено със срока на т.нар. "удължителен закон за бюджета", който също ще действа за три месеца. Това заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.


Независимо, че утвърдената цена от 81,94 лева за мегаватчас (MWh) е по-висока спрямо цената за декември със 7,97 процента, тя е по-ниска от първоначално заявената от "Булгаргаз" и запазва конкурентност за българските бизнес и битови потребители на природен газ, изтъкват от КЕВР.


КЕВР одобри цена за разпределение за битовите абонати от 36,60 лева за мегаватчас (МВтч), а цената за снабдяване ще бъде 5,88 лева/МВтч, допълват от компанията. Повишаването на крайната цена в сметките на битовите клиенти на компанията е в размер на 12%, а за стопанските потребители е 10% спрямо цената на природния газ за декември 2024 г.


В Югоизточна Европа се наблюдаваха необичайно високи температури, които предизвикаха повишено търсене на охлаждащи мощности, а това, в съчетание с незначителните валежи, доведе до повишаване на цените на електроенергията до цени, достигащи над 500 евро за мегаватчас в някои региони.


Преди инвазията около 45 на сто от вноса на газ в ЕС идваше от Русия. Цените на газа на едро достигнаха 339 евро (428 долара) за мегаватчас през август 2022 година в сравнение с 51 евро година по-рано.


За да ограничи влиянието от енергийната криза, Полша въведе таван върху цените на електроенергията за уязвими потребители през 2022 г., като междувременно компенсира компаниите за комунални услуги за разликата между тавана и по-високите цени на пазара.


В момента тя е 137,93 лева за мегаватчас, а предложената по-ниска цена е 97,78 лв. за мегаватчас, която ще влезе в сила от 1 юли тази година. Намалението е за периода от 1 юли 2025 до 30 юни 2026 г.


При средна цена от 128,28 лева (без ДДС) за мегаватчас е търгувана на 21-ви март електроенергията на Българската независима енергийна борса (БНЕБ), сочат данните от търговията в пазарен сегмент "Ден напред" след затварянето на борсата. Сделките са на база ден на доставка 22 март.


Това съобщи председателят на КНСБ в дружеството Стефан Стефанов. "Централата няма да работи в момента тъй като пазарът е с много ниски котировки - 145 лева за мегаватчас, при положение, че себестойността е 250 лева и не е рентабилно да работи. Вносът на електроенергия в момента е на много ниски цени".


На 5 януари 2023 г. борсата затвори при цена от 153,92 лева за мегаватчас, докато цената с ден за доставка за 5 януари 2024 г. е 55,93 лева за мегаватчас.