АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Одобрени са първите 130 лекари, лекари по дентална медицина, медицински сестри и акушерки, които ще получават над 2600 лв. месечно по проекта на МЗ „Насърчаване на специализацията по специалности и в области с недостиг на специалисти“. Това съобщиха от пресслужбата на МЗ.
Най-масовите професионални направления в национален мащаб са „Икономика“, „Педагогика“, „Медицина“, „Администрация и управление“, „Педагогика на обучението по ...“, „Комуникационна и компютърна техника“, „Информатика и компютърни науки“ и „Здравни грижи“.
Делът на чуждестранните студенти е най-голям в направленията „Медицина“ (58%), „Стоматология“ (47%) и „Ветеринарна медицина“ (31%). В още четири направления те надхвърлят 10% - „Фармация“ (14%), „Транспорт, корабоплаване и авиация“ (13%), „Музикално и танцово изкуство“ (12%) и „Туризъм“ (11%).
Чуждите платформи, които рекламират българската медицина, изтъкват големия брой лечебни заведения в страната - най-много на глава от населението в ЕС. Най-търсените здравни услуги у нас, според техните данни, са стоматологичните процедури и козметичната хирургия.
Според анализ на АИНБ най-добре се реализират завършилите „Медицина“ – 95% работят по специалността си и в тази връзка подкрепяме увеличаване на план-приема в това професионално направление. На дъното е направление "Туризъм" с едва 21%.
Всяка година около 10 милиона европейски пациенти се възползват от нуклеарномедицинска образна диагностика за диагностициране на заболявания като ракови или сърдечни заболявания.
Строител монтажник, оперативен счетоводител, козметик, фризьор и асистент на лекар по дентална медицина ще са сред най-търсените професии в София-град през следващите 12 месеца. Това сочат данните от най-новото проучване на Агенцията по заетостта за потребностите от работна сила.
Най-ниска безработица (под 1%) има сред завършилите професионалните направления: "Медицина", "Фармация", "Стоматология", "Военно дело" и "Математика", а най-висока - сред завършилите "Социални дейности" (3,4%).
В новия завод за ваксини на „Биовет“ ще се произвеждат ваксини за индустриално животновъдство – за птици, свине и говеда. Инвестицията е на стойност 140 000 000 лева и е направена така, че в момента надхвърля изискванията за ветеринарната медицина.
Реализирането на инвестиционния проект ще осигури квалифицирани кадри в областта на хуманната медицина. Изграждащата се болница ще разполага с всички необходими структури - клиника, отделения, лаборатории и операционни зали.