АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Според данни на НСИ за средните купени количества хранителни стоки на домакинство, консумацията на традиционно български и чуждестранни месни деликатеси е константна през годините. Така например за 2021 година консумацията на трайни колбаси е 6,1 кг. на домакинство. За 2022 и 2023 година консумацията намалява до 5,9 кг.
Нова кръстоска породи, демонстрации по транжиране, дегустации, филм и какво ли още не очакват посетителите на най-голямото от 5-те хранителни изложения. МЕСОМАНИЯ ще отвори врати от 13 до 16 ноември в Интер Експо Център, София.
Двете страни, които вече си сътрудничат във военната и икономическата сфера, обявиха че укрепват допълнително връзките си след две години на планиране. Както Иран, така и Русия са предмет на международни санкции.
Най-големите компании за хранителни стоки и напитки в света продават по-малко здравословни продукти в страните с ниски доходи, отколкото в тези с високи доходи, се посочва в нов доклад. Продукти, продавани от компании като "Нестле" (Nestle), "ПепсиКо" (PepsiCo) и "Юниливър" (Unilever), са оценени като част от глобалния индекс, публикуван от "Достъп до инициатива за хранене", първият от 2021 г.
Общо 19 международни компании заявиха интерес за участие в обявения от „Булгаргаз“ ЕАД търг за доставка на втечнен природен газ за месеците януари и февруари 2025 година на терминала в гр. Александруполис, Гърция, съобщиха от дружеството.
В газовото хранилище "Чирен" съхраняват природен газ общо 12 компании – 7 български и 5 международни, се посочва още в съобщението. Българският газопреносен оператор продължава изпълнението на мероприятията във връзка с настъпващия есенно-зимен период.
Между 2022 и 2023 г. делът на нощувките от международни туристи извън Европа е нараснал от 12,6 на сто до 15,6 на сто. Като абсолютна стойност нощувките на неевропейски туристи са се повишили с 60 милиона или допълнително 164 000 чуждестранни гости средно всяка нощ от годината.
Минимално повишение на цените на някои основни хранителни стоки, плодове и зеленчуци на борсите в страната се наблюдава и през тази седмица, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ).
През септември 2024 г. спрямо предходния месец най-голямо увеличение е регистрирано в групите: „Образование“ (+3.3%), „Облекло и обувки“ (+0.8%), „Хранителни продукти и безалкохолни напитки“ (+0.6%) и „Алкохолни напитки и тютюневи изделия“ (+0.3%).
Общата макроикономическа и ценова среда на храните показва възможни подобрения в търсенето на селскостопански хранителни продукти в повечето сектори.