АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Активността на строителния сектор на Германия остана дълбоко в зоната на рецесия през декември, след като политическата несигурност намали поръчките. Активността в строителния сектор във Великобритания през декември се е свивала до шестмесечно дъно
Предварителните данни показаха, че БВП на скандинавската държава се сви изненадващо през третото тримесечие с 0,1% спрямо второто, когато отбеляза спад с 0,3 на сто. Пазарните очаквания бяха за растеж на шведската икономика с 0,4% през периода юли-септември.
Правителството се надява догодина частното потребление да се засили, а промишлените поръчки от чужбина да се увеличат, което би подобрило настроенията сред германските компании.
Цифрите показват още, че Румъния е най-големият износител в ЕС и на ечемик и царевица - 824 640 тона ечемик и 104 169 тона царевица през първите два месеца от селскостопанския сезон, който започна на 1 юли.
Инвеститорите се опасяват, се САЩ навлизат в рецесия след слабите данни за трудовия пазар, оповестени в петък и решението на Федералния резерв тази седмица да остави основните лихви без промяна поне до септември, предаде Ройтерс.
На този фон икономиката на Великобритания показва признаци на възстановяване от началото на 2024 г. Британският брутен вътрешен продукт се повишава с 0,2 на сто през януари спрямо декември, сочат данни, цитирани от Ройтерс.
След като БВП също се сви с 0,1 на сто между юли и септември, показват официални данни на Службата за национална статистика (ONS), предаде Ройтерс.
Икономиката на страната е била в рецесия през периода юли-септември 2023 г., когато за третото поредно тримесечие бе отчетено, че се е понижила, с 0,4 на сто.
Икономически експерти от целия свят предупреждават, че много страни са заплашени да влязат в рецесия до края на 2024 г., обобщава институтът "Ифо" в прессъобщение. В Европа заплахата важи в най-голяма степен за Германия, Великобритания и Нидерландия (38 процента), както и за Украйна (41 процента).
Германската икономика изпадна в рецесия през 2023 г. и се сви с около 0,3 на сто под натиска на високата инфлация, високите лихви и намалялото търсене на германски стоки, особено в Китай.