АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Тръмп насърчи близките връзки с държавите от Персийския залив, включително Саудитска Арабия, по време на първия си мандат, припомня Ройтерс. Страната инвестира 2 млрд. долара във фирма, създадена от Джаред Къшнър, зет на Тръмп и бивш негов съветник, след като Тръмп напусна поста си.


Това е скок с 35 на сто на годишна основа на производството благодарение на подобрената производителност и капацитет за евакуация, което позволява на находището да достигне целта си за 1 милион барела дневно до 2030 г., според доклада.


Ненатовареният капацитет на руските рафинерии през септември ще се увеличи с около една трета спрямо август. Като причина за това се посочват технически проблеми, сезонна поддръжка и украинските атаки с дронове. Свободният капацитет възлиза на около 3,87 милиона метрични тона, или около 14,5 на сто от общия петролен капацитет, спрямо 2,95 милиона тона през август.


Проектът Виа Карпатия се пресича с проектите за Близкия коридор (Транскаспийски международен транспортен маршрут) и с Пътя на развитието (който ще свърже Персийския залив с Европа). Благодарение на тази магистрала търговските пътища в Близкия изток ще бъдат свързани с Европа през Турция.


Водещите производители на петрол в ЕС през 2022 г. са били Италия (4,5 милиона тона петролен еквивалент), Дания (3,2 милиона тона петролен еквивалент) и Румъния (3 милиона тона петролен еквивалент). Спрямо 2021 г. производството обаче е намаляло и в трите страни - Италия (- 8 на сто), Дания (- 2 на сто) и Румъния (- 6 на сто).


Трите най-големи компании, чийто дейности са довели до най-много емисии на въглероден диоксид, са саудитският държавен петролен гигант "Сауди Арамко" (Saudi Aramco), руският "Газпром", както и "Коул Индия" (Coal India), контролирана от правителството в Делхи.


Идеята на фонда е да придобие авиокомпанията и да подобри ефективността й, след което да я приватизира или да я слее с "Рияд еър" (Riyadh Air), частен превозвач, собственост на фонда и основан от него през март 2023 г. с цел да се конкурира с вече утвърдените авиокомпании от региона на Персийския залив.


Новата жп линия през Иран ще бъде ключов елемент в плановете на Москва. Проектът е на стойност $1,7млрд., строежът започва тази година и ще бъде последната връзка между Русия и иранските пристанища в Персийския залив, осигурявайки лесен достъп до търговски центрове като Мумбай.


На 30 януари Рияд разпореди на държавната петролна компания "Арамко" (Aramco) да спре плановете си за разширяване и да установи максималния си капацитет за добив на 12 милиона барела дневно, или с 1 милион под целта, обявена през 2020 г.


Указът забранява доставките на руски петрол и петролни продукти, при условие че договорите за тези доставки пряко или косвено предвиждат използването на ценовия таван от 60 долара за барел, наложен от страните от Г-7, ЕС и Австралия .