АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Меморандум спира раздробяване на земеделска земя
Да се усъвършенства законодателството, регламентиращо поземлените отношения, е заложено в меморандум между Министерството на земеделието и храните /МЗХ/ и браншови организации в земеделието, подписан днес.
Меморандумът подписаха министър Мирослав Найденов и ръководствата на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя, Асоциацията на земеделските производители в България, Българската асоциация на фермерите, НСОРБ, Федерацията на независимите синдикати от земеделието и Националния съюз на земеделските кооперации в България.
Преустановяване на раздробяването и неправомерното ползване на земеделска земя също е заложено в меморандума. Според документа това налага законодателни промени в законите за арендата в земеделието, за собствеността и ползването на земеделските земи и за подпомагане на земеделските производители.
Браншовите организации, НСОРБ и държавата да се ангажират с изготвяне на закона за комасацията не по-късно от края на тази година, като в срок до първи юли да бъде сформирана работна група от всички браншови организации в земеделието и министерството за изготвянето на закон за комасацията, пише в документа.
Според меморандума държавата в лицето на МЗХ трябва да пристъпи към информационна кампания за необходимостта и ползите от комасацията на земеделска земя в България. Министър Найденов каза, че България ще проучи най-добрите модели на комасация в Европейския съюз. "Във Франция комасацията вече върви 40 години и още не е приключила, на някой тук му се иска да почне и да завърши веднага, най-важното е да стартира", коментира министърът.
Според данните на НСИ за първото тримесечие земеделието е единственият отрасъл в България в условия на криза, който е с положително външнотърговско салдо - близо четири пъти по-голямо в сравнение със същия период миналата година, отбеляза министър Найденов. По думите му секторът е устойчив по време на криза и има бъдеще в него. Такова е и мнението на изпълнителния директор на НСОРБ Гинка Чавдарова. Тя посочи, че над 70 на сто от българските общини в своята стратегия за развитие обвързват надеждите си за просперитет с този бизнес.
България има традиции в определени сектори като зърнопроизводството, но трябва да се търсят и пазарни ниши, каза земеделският министър. Според него такива има в производството на месо, особено в контекста на това, че от 2015 г. ще паднат квотите за мляко. ЕС внася около 60 на сто от прясното месо, допълни министърът.
"Четири-пет пъти е паднало и производството на зеленчуци, България беше синоним на шопската салата, а сега не я правим от български продукти", коментира той.
Над 120 хиляди са подадените заявление за кампания 2010 за подпомагане на земеделския сектор, информира Найденов.
Tweet |
|