АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2023 г. ЕС е на второ място в света по частни инвестиции за научноизследователска и развойна дейност (18,7 %), след САЩ (42,3 %), но изпреварва Китай (17,1 %), Япония (8,3 %) и държавите от останалия свят (13,6 %).
Китайските влакове, достигащи 1000 км/ч (повече от скоростта на звука), ще поддържат 5G. Тестването на прототипи на такива експресни влакове, които ще се движат на магнитна левитация във вакуумни тръби, започнаха от държавната China Aerospace Science and Industry Corporation и правителството на провинция Шанси, съобщават руски медии.
В програмата регионите и държавите с висок потенциал за растеж извън ЕС се определят като основни целеви пазари за насърчаване. Те включват Китай, Япония, Южна Корея, Сингапур и Северна Америка. Обединеното кралство продължава да бъде един от основните пазари за износ на продукти на хранително-вкусовата промишленост на ЕС.
За извършването на дейностите е необходимо временно затваряне на летището за шест месеца през зимния период на 2025/26 година, уточни концесионерът. Самата писта е построена през 1962 година и допълнително модернизирана през 1980 година. От началото на концесията "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" пое ангажимента да я поддържа непрекъснато за нейната безопасна експлоатация.
Обемът на търговията със стоки на Китай с останалия свят достига 39,79 трилиона юана (5,6 трилиона долара). Износът е нараснал с 6,7 на сто до 23,04 трилиона юана през първите единадесет месеца на годината, докато вносът се е покачил с 2,4 на сто до 16,75 трилиона юана.
Приходите от продажби на електроуреди по програмата за стимулиране на потреблението и замяна на стари уреди и оборудване достигнаха 201,97 милиарда юана (около 28,11 милиарда щатски долара), според данни на Министерството на търговията.
Казахстан е водещ световен производител на уран (с дял от 43%) и третият по големите доставчик на обеднен уран за ЕС, но изпитва сериозна липса на електроенергия за вътрешното си потребление. Москва също участва в надпреварата за изграждането на електроцентралата чрез държавната си компания "Росатом", както Китай и Южна Корея.
Добавената стойност, осигурена през 2022 г. от трети страни за автомобилния сектор на Евросъюза, е била с 54 на сто по-висока спрямо 2010 г., когато е възлизала на 51,1 млрд. евро. Тя обаче намалява със 7 на сто в номинално изражение спрямо 2015 г., когато достига 84,4 млрд. евро.
Най-много е внесеният джинджифил – 114 000 тона, следван от червения пипер (110 600 тона) и черния пипер (50 300 тона). Китай е основният източник на джинджифил (43 на сто) и червен пипер (73 на сто), докато черният пипер идва предимно от Виетнам (63 на сто).
Редица автомобилни компании в Европа неотдавна обявиха планове за затваряне на заводи и мащабни съкращения на работни места, изправени пред слабо търсене, високи разходи, конкуренция от страна на фирми в Китай и по-бавен от очакваното преход към електрически превозни средства.