АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Трите основни фактора за вдигането на заплата са: лично представяне, представяне на компанията и място в диапазона. Увеличението на заплати по позиции е съответно 6% при висшия мениджмънт, 8.3% при мениджмънта, 8.6% при специалистите и 10.5% при оперативното ниво.
В Министерството на транспорта и съобщенията е постъпило искане от „Велграф Асет Мениджмънт“ АД за придобиване на имота. Той е необходим за изграждане на комплекс и внедряване на симулатори за обучение на квалификацията на пилотите на „България Еър“ АД.
Изследването е все още активно и продължават да постъпват нови данни. В него участват както създатели на компании, така и представители на висшия мениджмънт.
Това показват данни от глобално проучване на HR лидера Adecco Group, проведено в партньорство с Oxford Economics сред 2000 топ мениджъри. Целта му е да изследва промените в пазара на труда от гледна точка на топ мениджмънта в компаниите.
Летище Бургас открива активния летателен сезон с първи полет от присъединяването на България в Шенгенското пространство по въздух в последния ден на месец март. Това съобщиха от дружеството концесионер на аерогарата "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт“ АД.
Това бе едно от предложенията, които бяха направени по време на работна среща в Областна администрация - Бургас, организирана по инициатива на областния управител Пламен Янев след колективното искане на тринайсетте общини в областта за преразглеждане на точките по концесионния договор за бургаското летище, стопанисвано от "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД.
Това съобщиха от дружеството концесионер "Фрапорт Туин Стар Еърпорт Мениджмънт" АД. Всички полети ще бъдат спрени от 06:00 часа на 7 март. Летището ще възобнови дейността си на 30 март 2024 година.
В страна, в която демонстрациите практически са забранени, мнозина разпознаха в бойкота срещу компании, имащи връзки с Израел, начин да изразят протеста си, както се случва макар и с различен обхват в други арабски страни като Йордания, Кувейт и Мароко.
Очаква се реалният брутен вътрешен продукт да забави растежа си до едва 0,1 на сто тази година, след като отчете ръст с 8,2 на сто през 2022 г. Причина за прогнозираният слаб икономически растеж се явява съкращаването на добива на петрол, както и по-ниските му цени, обясняват от МВФ.
Той е в размер на $20,76 млрд. през финансовата си 2022 г., която приключи на 31 март. Това е първото положително бюджетно салдо от девет години. Приходите от продажба на петрол са с ръст от 64,7% през 2022 г. спрямо 2021 г.