АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Металургия: 6 млрд.лв. износ за H1
Перспективите за развитие пред сектора "Металургия" са изключително позитивни поради постоянното увеличаване на търсенето на метали и преработката им до продукти с нова добавена стойност, свързани с прехода към нисковъглеродна индустрия и цифрова трансформация, през които минава България и страните от ЕС. Това заяви д-р Давид Сукалински, заместник-министър на икономиката и индустрията, по време на тържественото честване в София на Ден на металурга.
Въпреки трудностите, свързани с цените на енергията и екологичните изисквания, секторът продължава да се развива и отбелязва значителни подобрения по отношение на ключови показатели.
Той напомни, че традиционно металите са едно от най-съществените пера в българския износ, което нарежда страната ни сред ключови доставчици метали в ЕС. Износът на метални суровини и материали през последните години бележи тенденция на ръст, като през 2023 година изнесените стоки възлизат на обща стойност 8,6 милиарда лева.
През 2024 година, само за първите шест месеца, стойността на износа надвишава 6 милиарда лева с ръст от 25 на сто с прямо същия период за предходната година.
Нашите фирми са едни от най-добрите в света по своите качествени, екологични и енергийни показатели, заяви председателят на Управителния съвет на Българската асоциация на металургичната индустрия Никола Рангелов, който разказа за историята на развитието на металургията в страната, чието начало е поставено през 1901 г. с предприятие в кв. "Връбница" – Бакърена фабрика.
Сега българската металургия е експортно ориентирана, с високо качество на продукцията, екологосъобразна, с голям асортимент и много пазари, основно в Европа, каза Рангелов. България произвежда около 2 милиона тона продукция от металургичната индустрия, от които 1,2 млн. са продуктите на черната металургия, а останалите – на цветната металургия. България е сред първите 10 страни в Европа по производство на продукти на металургичната индустрия, каза Никола Рангелов.
Tweet |
|