АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Над 120 френски фирми с интереси в секторите текстил и мода, храни, роботика, металургия, въздушен транспорт, логистика и други, ще бъдат на опознавателна мисия в страната ни от 11-ти до 13-ти октомври 2023 г.
За 2021 г. е реализиран износ за над 8 млрд. лева, или 12% от стоковия износ. За разлика от миналото, днес по-голям дял има цветната металургия. По стойност на продукцията се нареждаме на 6-о място от всички 27 страни членки на ЕС. Произвеждаме над 8% от електролитната мед в ЕС и над 7% от оловото.
Те са съсредоточени в сектори, като банкова и застрахователна дейност, металургия, хранително-вкусова промишленост, геоложки проучвания, информационни технологии и телекомуникации, сектора на услугите и др.
Това са „Математика“, „Информатика и компютърни науки“ и „Комуникационна и компютърна техника“, следвани от „Металургия“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Обществено здраве“, „ Електротехника, електроника и информатика“ и „Военно дело“.
Вече не става дума само за ски, втори лифт, зимен туризъм, а за икономиката на България като цяло. На рекет са подложени сектори като металургия, минно-геоложко дело, строителство, транспорт, туризъм (летен и зимен), което се превръща в системен риск за държавата ни и нас самите.
Синдикатът на работещите в германската металургия и машиностроене IG Metal, който в Бавария има 835 000 членове, се бори за увеличаване на възнагражденията с 6% и 28-часова работна седмица.
Това са: Информатика и компютърни науки; Математика; Комуникационна и компютърна техника; Обществено здраве; Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми; Металургия; Военно дело; Фармация; Медицина; и Електротехника, електроника и автоматика.
Над 1000 лв. получават студентите, завършили военно дело, информатика и компютърни науки, проучване и добив на полезни изкопаеми, математика, обществено здраве, комуникационна и компютърна техника, медицина, металургия, политически науки, електротехника, електроника и автоматика.
Делът на произведената продукция в цветната металургия е почти 80 процента от общото производство в сектора, а черната металургия и леенето на метали - около 20 на сто.
Добивът на стомана в ЕС е нараснал с 5,7 на сто през ноември спрямо същия месец миналата година, показват данни на Световната асоциация на черната металургия (Worldsteel), цитирани от руския специализиран сайт steelland.ru.