АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Италианските пощи "Посте Италиане" (Poste Italiane), мажоритарна собственост на италианското правителство, преговаря с френския медиен конгломерат "Виванди" (Vivendi) за придобиване на между 10 и 12 на сто от дела му в "Телеком Италия" (Telecom Italia) и поемане на контрола върху оператора, съобщи днес пред АФП финансов източник.


Анализ на iBanFirst: Доларът понася удар на фона на търговските политики на Тръмп. Доларът изглежда плаща цената на заобикалящата го нестабилност в САЩ. На валутния пазар перспективите сега са особено неблагоприятни за зелената валута.


За това съобщава НАП в свой анализ на риска от укриване на печалби и доходи в този бранш. Оттам сочват, че в общия случай домашните майстори са длъжни да издават касови бележки, когато плащането за извършените от тях услуги е в брой, с дебитна или кредитна карта, с ваучер.


По процедурата за първи път е осигурена възможност безвъзмездната помощ да бъде комбинирана с подкрепа по линия на финансов инструмент – "Портфейлна гаранция с таван на загубите за дигитализация", в размер на 90 млн. лв., и структуриран от Фонда на фондовете.


По-силен растеж от очаквания през четвъртото тримесечие: Икономиката с отлични резултати от +3.1% ръст през последното тримесечие на 2024 г.• Висок ръст на заплатите към декември • Инфлацията отново нагоре през януари.


Публичният ресурс за финансов инструмент "Портфейлна гаранция с таван на загубите за кръгова икономика" е в размер на 537,7 млн. лв. и е разпределен за гаранции (339,6 млн. лв.) и БФП (198,1 млн. лв.). Инструментът е финансиран със средства по Програма "Конкурентоспособност и иновации в предприятията" 2021-2027 (ПКИП).


Със запасите, които сега са под средните за сезона отпреди войната, Европа е изправена пред нарастващ натиск да осигури доставки преди зимата на 2025-2026 г. Това показва анализ на агенция Кофас.


През 2023 г. най-голяма е стойността на направените преки чуждестранни инвестиции в промишлеността - 104,6 млн. евро. Следват сектор "Професионални дейности и научни изследвания; административни и спомагателни дейности" - 18,5 млн. евро, сектор "Операции с недвижими имоти" - 5,2 млн. евро и сектора на услугите (търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети; транспорт, складиране и пощи; хотелиерство и ресторантьорство) - 4...


Несъответствието е било констатирано от служители на НАП при извършено наблюдение и анализ на данните, постъпващи в приходната агенция от фискалните устройства на търговците чрез дистанционна връзка.


Най-голяма е стойността на направените чуждестранни инвестиции в индустрията - 1,854 млрд. евро, както и в сектор "Операции с недвижими имоти" - 335 млн. евро. През 2023 г. тези дейности заедно формират 82,6% от общия обем на ПЧИ, а относителният им дял общо намалява с 2,9 пунктa спрямо предходната година.