АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-много от тях са реализирани в София – 6,2 млрд. лв., като най-големите суми са изплатени по проекти, свързани с разширение на метрото в столицата. Следват област Пловдив с 1,6 млрд. лв., където най-скъпите проекти са за водите, водоснабдителната и канализационната мрежа, и област Бургас – обходния път на гр. Бургас и модернизация на обществения транспорт.
Метрото на Улан Батор ще е дълго около 17,7 км, общата продължителност на пътуването между първата и последната станция ще бъде 27 минути. Също така се предвижда строителството на 14 станции, разположени на 1,3 км една от друга. Планира се строителните дейности да започнат през 2025 г.
До средата на 2024 година в България са похарчени над 20 млрд. лева европейски средства по оперативни програми. Най-голямо финансиране са получили разширение на метрото в София – различни участъци от трета линия; АМ“Струма” и тунел “Железница”; и др.
Проектите са реализирани след приемането на България в ЕС. С европейски средства са изградени 400 км магистрални пътища и най-дългият пътен тунел в България – „Железница“. Построени са 32 станции на метрото в София и 33 км метро линии.
С инвестицията се поставя началото на първия проект за "кръгова икономика" в Атина, като се модернизират остарелите влакове и се гарантира рециклирането на съществуващите материали, като същевременно се предоставят на гражданите по-надеждни услуги в областта на обществения транспорт и се инвестира в екологичната мобилност в града, заявиха от Европейската комисия.
Сега работим по бъдещ участък, след като се изгради настоящият от 9 км с 10 метростанции, каза изпълнителният директор на "Метрополитен" ЕАД Стоян Братоев, като допълни, че метрото е сложен за строителство обект, като единственото по-сложно е атомна централа.
Това е един от най-трудните за строителство участъци, защото има много подземни води. През цялото време помпените системи работят, ако се изключат тунелът ще бъде под вода. Прави се постоянно водопонижаване, за да може да се изгради конструкцията, да се изолира и тогава помпите ще се изключат.
Освен да превозва бързо, екологично и безопасно пътниците, метрото осъществява и връзки с летище София, Централна жп гара, жп гара Искър и жп спирка Горна баня, както и с повече от 70 линии на градския транспорт.
Обемът на съществуващите офис площи клас А и Б в София достигна 2.510 млн. кв.м. през второто тримесечие на 2023, като около 60% от тях са разположени в пет основни столични района (Идеален център, бул. Цариградско шосе, бул.България, Бизнес Парк София и Хладилника), показва анализ на MBL.
Изграждането на тези 3 км върви в срок и трябва да завърши в края на 2025 г. Одобрен е и планът за разширение на метрото през „Люлин“ с две нови метростанции до Околовръстния път. С тези 2 км ново метро ще могат да се обслужват още 32 хил. пътника дневно.