EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

МЗХ:"Какво се предвижда в сектор "Мляко"?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

МЗХ:"Какво се предвижда в сектор "Мляко"?

mail09:45 | 04.04.2015прегледи 776 коментарикоментари 0


Министерство на земеделието и храните разработи насоки във връзка с прилагането на договорните отношения в сектор „Мляко“. Те имат за цел да подпомогнат фермерите и изкупвачите на мляко при сключването договори, предвид на отпадането на квотната система от 31 март тази година. Договорите са част от мерките, които се предприемат от Министерството за осигуряване на по плавен преход на млечния сектор, подобряване на позициите на млекопроизводителите при водене на преговори за произведената суровина и насърчаване на по-доброто взаимодействие на всички участници по веригата.

Те са обвързани с прилагането на Наредба № 1 от 28 януари 2015 г. за договорните отношения в сектора на млякото и условията и реда за признаване на организации на производители, техни асоциации и междубраншови организации в сектора на млякото и млечните продукти.

 Договорите трябва да не нарушават правилата за вътрешнообщностния пазар и конкуренцията. Не се допускат типови договори между производители и изкупвачи, такива договори са допустими само за признати междубраншови организации в сектора на млякото. Насоките за договорните отношения са публикувани на интернет-страницата на МЗХ в рубриките „Пазар на млякото“ и „Актуално“.

Министър Десислава Танева коментира ситуацията с отпадането на млечните квоти, като подчерта, че още на първия Съвет на министрите, на който тя е взела участие е поискала помощ за млечния сектор, с прилагането на памет от мерки, които да са съотносими към нашето производство. Тя информира, че двете мерки субсидирани към момента от ЕС не са приложими за нас, тъй като ние не произвеждаме сухо мляко , а количествата краве масло са много малки. „ В настоящия момент исканията ни вече са подкрепени от 10 страни-членки на ЕС“, каза Танева. По думите за първа година у нас се прилагат схемите по директните плащания от новия програмен период, като 13% от общия бюджет е по схемите за обвързана подкрепа. По тях подпомагане получават животновъдите и производителите на плодовете и зеленчуци. „Собствениците на животни под селекционен контрол, тази година ще получат по-високи ставки на подпомагане за животно. Освен това фермерите отглеждащи животни, за първи път от тази година, са с предимство при общинските търгове за отдаване на мерите, пасищата и ливадите“, съобщи Десислава Танева. „Извън това от тази година ние ще приложим и държавна помощ, с която ще можем да подкрепим организации на производители и преработватели, при участието и представянето им на търговски изложения извън страната ни. С цел популяризирането и промотирането на нашите продукти и намирането на външни пазари за тях",заяви Танева.


Тагове: мляко, МЗХ
 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg