АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Миграцията на служителите намалява
Световната рецесия има отчетлив ефект върху миграцията на работници, съобщава Investor.bg, позовавайки се на данните от доклад на независимия Институт за миграционна политика, поръчан от BBC.
По-малко хора отиват да работят в чужбина, като в същото време тези, които вече са заминали, в повечето случаи остават там, където са. Освен това като цяло парите, които имигрантите изпращат на семействата си, намаляват.
Броят на мексиканците, които заминават да работят в САЩ, рязко е намалял - с 40% от 2006 г. насам. Спадът е дори по-голям в случая с румънците и българите, заминаващи за Испания - с по 60%, пише в доклада.
Имигрантите са изложени на по-голям риск да загубят работните си места от местните работници, особено при положение, че имигрантите често са заети в сектори, силно изложени на сътресение при рецесията, като строителството и туризма.
По отношение на изпращаните у дома пари в случая на Турция например се отчита спад с 43% спрямо 2008 г., показва проучването. За Молдова понижението с 37% е особено тежко, тъй като тези средства се равняват на една трета от националния доход на страната.
Все пак има някои страни, сред които Пакистан и Бангладеш, в които се отчита ръст на средствата, изпращани от имигрантите у дома.
Въпреки намаляването на доходите, пред което са изправени много имигранти, в повечето случаи не се наблюдава масово завръщане в родните страни, очертава друга тенденция докладът. Това може да се дължи на факта, че за много имигранти икономическите условия у дома са дори по-лоши и за тях би било трудно и скъпо да се върнат по-късно в страната, в която са работили. Това важи особено силно за незаконните имигранти.
Все пак и от тази тенденция има някои изключения. Много имигранти във Великобритания и Ирландия от Централна и Източна Европа се връщат в родните си страни, където икономическите условия не са се влошили толкова силно. За решението им да се върнат допринася и фактът, че като граждани на ЕС те могат легално да се върнат по-късно в страната, където са работили.
Въпреки че фокусът на доклада е върху международната миграция, той разглежда в случая на Китай миграцията на работници вътре в страната. С отслабването на икономиката тази година рекорден брой хора, които са напуснали родните си места, за да работят в индустриалните центрове, са се върнали у дома за китайската нова година, като малка част от тях са се върнали в градовете после.
При влошаване на икономическите условия често правителствата предприемат мерки за запазване на възможностите за работа за собствените си граждани, посочват още от института. Няколко страни като Малайзия, Австралия и Русия са намалили броя на разрешителните за работа за чужденци.
Други като Испания и Япония предлагат на имигрантите стимули, като например еднопосочен билет, за да се върнат в родните си страни.
Tweet |
|