АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
МИЕТ търси консултант за газова връзка със Сърбия
Обществена поръчка за консултант , който да изготви предпроектното проучване за междусистемната газова връзка България-Сърбия на българска територия, обяви Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Поръчката е обявена на 8 юли, а оферти ще се приемат до 29 август. Кандидатите трябва да имат минимум 800 хил. лева оборот от предпроектни проучвания и проектиране на газопроводи за последните три години и да са изпълнили поне един сходен с поръчката договор в периода 2008 – 2010 година.
Избраният изпълнител ще трябва да набере изходни данни за проекта – варианти за технологична схема, за трасе. Той ще трябва също да проучи приложимата нормативна уредба както в България и Сърбия, така и на общоевропейско равнище. От изпълнителя се очаква също да изготви обхват на проекта и оценка на финансовата ефективност, както и предварителен времеви график за реализация на обекта по варианти. Той ще трябва също да изготви анализ на проекта „разходи-ползи", да оцени и анализира съществуващите газови връзки и възможности на преносната система, да разработи дейностите по управление на проекта, да извърши ОВОС, ако е необходимо. Негова задача е също да проучи потенциалния търговски интерес, както и други дейности, свързани с подготовката за реализация на проекта. Срокът за изпълнение на договора е до 12 месеца, ако проучването посочи, че трябва да се извършва ОВОС и до 9 – ако това не е необходимо.
Предпроектното проучване се финансира по ОП „Регионално развитие". МИЕТ е бенефициент на проект „Подготовка, проучвания и проектиране за изграждане на междусистемна газова връзка България – Сърбия" на стойност 2.5 млн. евро. Договорът за това бе подписан на 15 април.
Газовото трасе за бъдещата връзка е с дължина 50 км. на българска територия и 100 – на сръбска. Очаква се газопроводът да осигурява по 1.8 млрд. куб. метра газ годишно. След изграждането му България ще има връзка с газовите системи на Сърбия и Унгария, а чрез тях – достъп до доставки от Северна Европа. Западната ни съседка също има осигурено финансиране за предпроектното проучване. Целият проект на българска територия ще струва 60 млн. евро, които са осигурени от ОП „Регионално развитие". Очаква се строителството на газопровода да започне през 2013 или 2014 г. и да продължи около година.
Tweet |
|