АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Правителството се насочва към реформи на веригата за устойчиво създаване на стройност в селското стопанство, включително осигуряване на достъп до световния пазар за кенийските фермери, отглеждащи авокадо, макадамия и боровинки, като се възползва от "дремещата" сила на кооперативните общности и микро, малките и средни предприятия на фона на нарастващото търсене на суперхрани, посочи правителствен представител.
Капиталът на ББР от 1,2 млрд. лв. е многократно мултиплициран, като е довел до осигуряването и отпускането на финансиране за българския бизнес, включително и по специални правителствени мандати, на стойност 7,4 млрд. лв.
На пазара на фиксираните услуги (интернет и телевизия), на който функционират над 1000, основно микро и малки компании, въпреки инфлацията няма промяна в цената за потребителите. Това показват данните на Браншовата асоциация на българските телекомуникационни оператори (БАБТО).
Около 20% от глобалното замърсяване на водата е причинено от боядисването и довършителната обработка на текстилните продукти с микро пластмаси. Текстилната индустрия използва 45 млн. тона нефт и площи обработваема земя, които могат да изхранят 80 млн. души.
По-голяма част (99 на сто) от тях (31,7 милиона) са били микро и малки предприятия, с до 49 служители. В тях са били заети 78,8 милиона души (49 на сто от цялата работна сила в ЕС). Тези компании са генерирали 32 на сто от целия нетен оборот на фирмите, което се равнява на 12,2 трилиона евро.
Средните предприятия в ЕС са 240 000, или 0,8 на сто от всички, като за тях работят между 50 и 249 служители, или общо 24 милиона души. Генерираната добавена стойност възлиза на 1,6 трилиона евро.
Бюджетът на мярката е 180 млн. лв. и по нея ще могат да кандидатстват микро, малки, средни и големи предприятия от преработващата промишленост.
От общия брой на инвестиционните проекти са подписани 136 споразумения за заем в рамките на програмата с общ бюджет 5,74 млрд. евро, а 236 от тях са предложени от микро, малки и средни предприятия.
Подкрепени по мярката ще бъдат 224 средни предприятия, 398 малки и 331 микро предприятия. Първите пари по ПВУ ще стигнат до фирмите още през март.
Почти 26% смятат, че следващата година ще е по-добра, а за останалите, че няма да е по-различна от изминалата 2022 г. Това показват данните от анкетно проучване на Асоциация на индустриалния капитал в България (АИКБ), проведено в периода 1-19 декември сред 864 микро, малки, средни и големи компани.