АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Китайското правителство възнамерява да събере допълнителни 6 трилиона юана (843 милиарда долара) чрез емитиране на съкровищни облигации (за финансиране на големи проекти, съобразени с националните стратегии - бел. авт.) за три години като част от плана си за стимулиране на икономиката.
Първият транш се състои от деноминирани в евро облигации със срочност 8 г., обем от 1,75 млрд. евро и лихвен купон 3,625%. Вторият транш се състои от деноминирани в евро облигации със срочност 20 г., обем от 1,25 млрд. евро и лихвен купон 4,250 %. Третият транш се състои от деноминирани в щатски долари облигации със срочност 12,5 г., обем от 1,500 млрд. щатски долара и лихвен купон 5,000 %.
Това е четвъртата партида книжа от тази емисия, която МФ пуска за продажба тази година. През май бяха продадени ДЦК за 200 млн. лева при средно претеглена годишна доходност от 3,35 на сто.
Пекин е пласирал американски ценни книжа за общо 53,3 милиарда долара през първите три месеца на годината, сочат изчисления. Белгия, често разглеждана като попечител на активите на Китай, е продал за сметка на Пекин американски държавни облигации на стойност 22 милиарда долара през същия период.
Увеличението, третото в историята на банката, ще доведе нейната капиталова база до 34 милиарда евро, след като влезе в сила на 31 декември 2024 г. То идва в момент, когато двустранните донори на Украйна, най-вече САЩ, показват признаци на умора, което натежава върху доходността на украинските облигации.
Институционалните инвеститори от началото на 2022 г. досега (за близо година и половина), са продали китайски облигации с нетна стойност от 148 милиарда долара. Същевременно, за периода цените на акциите на китайските компании като цяло падат.
Известният български филантроп д-р Милен Врабевски сключи бизнес сделка от изключителен мащаб – създадената от него компания Комак Медикал, най-голямата научноизследователска организация в областта на клиничните проучвания в Югоизточна Европа, бе придобита от великобританския холдинг „Комет Интернешънъл“ ЛТД, собственост на инвестиционния фонд ЕджКап Партнърс.
Миналата година "Дойче банк" постигна най-добрите си годишни резултати от 2007 г. насам. Печалбата скочи повече от двойно до 5,7 млрд. евро. След приспадане на лихвените плащания към държателите на субординирани облигации, за акционерите остава печалба от малко над 5 млрд. евро спрямо 1,9 млрд. евро миналата година.
Преговарящи от страните членки на ЕС и Европейския парламент (ЕП) са се споразумели за нов етикет за зелени облигации, за да се справят с така наречения "грийнуошинг" на финансовите пазари.
Парите ще се използват за плащане по дълг на държавата в размер на 3 млрд. лева, които трябва да се платят на 26 март тази година. Сетълментът на книжата ще е на 27 януари.