АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Фермери и земеделски производители от страната отново ще предложат на плевенчани и гости своите продукти. На щандовете ще има млечни продукти от овче, козе, биволско и краве мляко, прясно и кисело мляко, кашкавал, сирене, колбаси, месни деликатеси и мезета и др.


Полупразни бяха в първите часове на деня супермаркети в центъра на Букурещ, установи проверка. Клиентите, предимно пенсионери, залагаха на румънски продукти и купуваха основно хляб, яйца, мляко и картофи. “Изглежда са последвали призива на Калин Джорджеску”.


Цената на кравето сирене се вдига с 1,4 на сто до 11,76 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" - с 0,5 на сто до 17,39 лева за килограм. Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) е нагоре с 2,9 на сто и се купува по 1,29 лева за кофичка от 400 гр.


За да включи програмите за субсидиране на ЕС, както и тези в Дания, Франция, Италия и Нидерландия, предаде Ройтерс. Втората по големина икономика в света започна разследване на вноса на някои сирена, мляко и сметана от ЕС през август в отговор на митата на Общността за произведени в Китай електрически превозни средства.


По-голямата част от суровото мляко, произведено през 2023 г., е доставено на мандрите (149,3 милиона тона) и е използвано за производството на редица пресни и промишлени млечни продукти.


Основната цел на лабораторията ще бъде допълнителното изследване на полезните съставки на българската закваска и да се търсят нови научни доказателства за здравословните свойства на българското кисело мляко.


През лятото динята не се яде без сирене. Млечният продукт се подправя още с мед или домашно сладко. Добавя се и в макароните, яде се още в комбинация с кисело мляко, върху филия лютеница или друг вид разядка. Предпочитано е с мекици, палачинки или пържени филийки.


През 2023 г. Хърватия отчита спад на годишна база в броя на отглежданите говеда и свине и в производството на мляко и яйца, предаде хърватската агенция ХИНА, позовавайки се на данните на Хърватския статистически институт. Прирастът на едрия рогат добитък през 2023 г. намалява с 18,2% на годишна база до 74 889 тона, а броят на телетата намалява с 6 000 глави (-5,1%).


През юни държавното дружество регистрира най-силните продажби на кисело мляко от пет години насам, отбелязва и двоен скок на продажбите на пробиотичния си айрян. Този продукт, по думите на Живко Живков, е уникален по рода си за пазара в България и се превръща в хит в горещите месеци


Чешки съд обяви фалита на най-голямата стоманодобивна компания в страната "Либърти Острава" (Liberty Ostrava), подразделение на "Либърти стийл груп" (Liberty Steel Group) на британско-индийския милиардер Санджив Гупта.