АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Сред страните членки на ЕС най-голямо повишение е регистрирано в Чехия ( 46 на сто на през март 2025 г. спрямо март 2024 г.), следвана от Словакия (29,8 на сто) и Унгария (26 на сто). За сметка на това яйцата са поевтинели най-много в Нидерландия (3,6 на сто), Люксембург (3,2 на сто) и Гърция (2 на сто).


От страните в Евросъюза единствено Унгария (-8 на сто) регистрира по-рязък годишен спад на промишлеността. Останалите държави от ЕС с най-голямо годишно намаление на промишленото производство през февруари са Германия (-3,7 на сто), Дания (-3,5 на сто), Румъния (-3,4 на сто) и Италия (-2,7 на сто).


Франция е сред страните, които остро се противопоставяха на това споразумение. За да влезе в сила, то трябва да бъде ратифицирано от най-малко 15 от 27-те страни членки на ЕС, представляващи поне 65 на сто от населението на Общността.


До 2 май ще бъдат разгледани възможностите за подобряване позициите на страните по споразумението между българските компании "Булгаргаз“, "Булгартрансгаз“ и турската "Боташ“. За това се договориха в Баку министърът на енергетиката Жечо Станков и турският му колега Алпарслан Байрактар, които участваха в 11-та министерска среща на Консултативния съвет за Южния газов коридор.


Новите мита за страните от Западните Балкани варират между 10 и 37 процента, отбелязва "Радио Свободна Европа". Албания, Косово и Черна гора са страните с най-ниски такси (10 процента), докато Сърбия е получила най-високия процент (37 процента).


„Вие не заслужавате сегашното си увеличение на заплатите от 79% и затова сме тук – защото не вие решавате вместо нас, а ние ще решаваме вместо вас. Уважаеми работници, нека вземем решение народните представители да бъдат на минимална работна заплата до следващото увеличение на минималната работна заплата“, каза председателят на ССМ Слободан Трендафилов.


Проектодокуменът, обсъждан от страните членки, ще позволи на всяка страна да се отклони с до 5 процентни пункта от целта на ЕС да запълва газовите хранилища на 90 на сто към началото на всеки зимен сезон, "ако пазарните условия са неблагоприятни за запълване на подземните газови хранилища".


За 20 години доходите са нараснали номинално почти 10 пъти като най-високо е то при средната заплата, а най-ниско при минималната заплата (7,75 пъти).


В последното тримесечие на миналата година средната заплата в Ямболска област се е повишила с 5 на сто спрямо предходния тримесечен период, но остава с 571 лв. по-ниска от тази за страната, показват още данните от статистическото изследване.


България е в челните места сред страните, до които този износ е достигнал, съобщи Анадолската агенция. Тази година търсенето е било по-голямо в сравнение с миналата и има увеличение на износа от 10 процента.