АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В анализа на Министерството на финансите се отбелязва, че подобно на тенденциите в еврозоната, доверието на потребителите се подобрява през тримесечието, докато бизнес климатът и показателите за икономическата активност в промишлеността се влошават.
Проектобюджетът на България за 2025 година ще бъде с 3 процента дефицит, каза на 28 октомври служебният вицепремиер и министър на финансите Людмила Петкова след заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС).
Двете страни се договориха да водят редовен диалог на високо равнище и да създадат съвместна работна група за Коридор 8, както и съответните министерства да работят за намиране на съгласувано техническо решение за изграждането на трансграничния участък от коридора, се посочва в съобщението.
В анализ на Министерството на финансите се посочва, че ускорението идва и от двата сегмента - на домакинствата и нефинансовите предприятия. Отбелязва се, че кредитите за домакинствата продължиха да се ускоряват, като нарастват с 19,6 процента на годишна база, при 19 процента през юни, въпреки че индикаторът за доверие на потребителите леко намаля поради влошени очаквания за икономическата ситуация в страната.
Според данните, представени на заседанието на министрите на икономиката и финансите на страните от ЕС, средствата изплатени на България по Механизма за възстановяване и устойчивост са в размер на 22,2 процента от цялото предвидено финансиране.
Германският кабинет прие проектобюджета за 2025 г. през юли след месеци на спорове, въпреки че разликата между планираните разходи и приходите все още не беше покрита. Тогава германският министър на финансите Кристиан Линднер каза, че правителството търси иновативни начини за намаляване на недостига до 9 милиарда евро.
За сравнение, салдото по КФП към юли 2023 г. бе излишък в размер на 0,5 млрд. лв. ли 0,2 на сто от БВП, съобщи Министерството на финансите.
По данни на Министерството на финансите увеличението на данъците, което в страната се представя като "системни реформи", ще доведе до приходи от около 2,6 трилиона рубли (29 млрд. долара) през 2025 г., когато влезе в сила.
Това е повече от първоначално заложеното, за да възстанови публичните си финанси. Това обяви френският министър на икономиката и финансите Брюно Льо Мер.
Облагането с годишна такса в размер на 2% на всички активи, които се оценяват на над $1 млрд., може да стане отправна точка за прилагане на предложението за увеличаване на данъчната тежест върху милиардерите по света. Предложението ще бъде представено на срещата през юли на министрите на финансите на Г-20.