АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Производството на основни полски култури, зеленчуци и плодове в страната бележи ръст през 2024 г. Това показват данните на отдел "Агростатистика" при Министерството на земеделието и храните (МЗХ), съобщиха от ведомството. Даните са публикувани от МЗХ.


Главният изпълнителен директор на "Райнметал" Армин Папергер посети завода на автомобилостроителя Фолксваген в германския град Оснабрюк, оглавявайки делегация на един от водещите производители на военна техника и боеприпаси в Европа. Това е поредният знак за все по-близкото сътрудничество между отбранителната и автомобилната индустрия.


Присъдата представлява е едно от най-големите съдебни обезщетения, издадени по дело, свързано с Раундъп, и е най-новото препятствие за групата, сред най-големите производители на семена и пестициди в света.


Фермери и земеделски производители от страната отново ще предложат на плевенчани и гости своите продукти. На щандовете ще има млечни продукти от овче, козе, биволско и краве мляко, прясно и кисело мляко, кашкавал, сирене, колбаси, месни деликатеси и мезета и др.


Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ) изплати средствата за Кампания 2024 на 146 земеделски стопани, кандидати по операция „Плащания за преминаване на биологично пчеларство“ от интервенция „Биологично пчеларство“.


През следващите години ще трябва да инвестира повече в отбрана. Това вероятно ще е за сметка на други сфери, сред които инфраструктурата и земеделието. Тук си поставяме за цел да представим настоящото състояние на военните разходи, тяхното разпределение, както състоянието на военно-промишления комплекс.


Руското външно министерство не поясни как американската страна е отговорила на предложението в Истанбул, но акциите на руския национален авиопревозвач "Аерофлот" поскъпнаха с 3,8 на сто след изявлението. Възстановяването на полетите до и от САЩ би бил най-осезаемият икономически резултат досега от нарастващото сближаване.


През 2023 г. общите приходи от износ на нефинансовите предприятия са 138 млрд. лв. – с около 7,4 млрд. по-малко спрямо предходната година. Заради глобалната инфлация и шоковете на международните енергийните и земеделски пазари обаче 2022 г. е по-скоро изключение с исторически рекордните стойности на износа на стоки.


АИКБ и НАМ настояват за действия от страна на държавата за защита на българските производители, преработватели и потребители. Проучвания показват, че през последната една година се установяват неприятни тенденции на изкуствено повишаване на цените, което в много от случаите няма нищо общо с реалните пазарни условия или разходи.


Индексът на цените на производител в селското стопанство за четвъртото тримесечие на 2024 г. се повишава с 8.6% спрямо същото тримесечие на 2023 г. в резултат от повишението на индекса на цените на продукцията от растениевъдство - с 11.5%, и на индекса на цените на продукцията от животновъдство - с 0.9%.