АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В бранша коментираха, че влияние на цената генерално оказват по-високите разходи - поскъпването на тока и водата, увеличението на минималната заплата.
Цената ФОБ (FOB - Free On Board - на границата на страната износител) на хлебната пшеница за доставка през февруари в Чикаго е нагоре с 4 долара до 235 долара за тон. Във Франция остава без промяна на 235 евро за тон, в Украйна качва с 2 долара до 241 долара за тон, в Русия също е без промяна на 237 долара за тон.
Парламентът одобри Росен Желязков за министър-председател на Република България. Той е номиниран от първата политическа сила - ГЕРБ-СДС. "За“ бяха 125 депутати, "против“ - 114, без "въздържал се".
При зеленчуците поевтиняват единствено морковите - с 1,4 на сто до 1,20 лева за килограм, и зелената салата - с 0,4 на сто до 1,20 лева за брой. Най-голям ръст се наблюдава при цената на зрелия кромид лук, която скача с 6 на сто до 1,15 лева за килограм.
Кандидатът за министър-председател Росен Желязков представи структура и състав на проектокабинет пред президента Румен Радев на "Дондуков 2", след като получи мандата за съставяне на правителство. Предложени са трима вицепремиери – Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, и 19 министри.
За да се стигне до ликвидация точно в този момент, тя трябва да е провокирана от предишни проблеми – липса на пазари, на конкурентоспособност, едва ли би могло това да се случи от временно увеличение на цената на тока, посочи още експертът.
От първи януари тази година в България ставката на данък добавена стойност (ДДС) на хляба отново е 20 на сто, след като бе нула процента за определени типове хляб като мярка в помощ на бизнеса и на хората заради ковид пандемията. Ето колко струва хлябът в съседните на България страни и с какъв ДДС е обложен.
Никъде в Европа токът не е толкова скъп, колкото в Германия. По официални статистически данни домакинство, състоящо се от три или четири души, е плащало през 2024 година 40 цента за киловатчас. В Ирландия и Дания цената е била 37 цента, в Чехия, Белгия и Италия - 33. В Унгария и България цената е била 10 цента за киловатчас.
Програмата за компенсации на небитовите клиенти от 180 лева за мегаватчас ще бъде предложена за удължаване с още три месеца. Това удължаване е съобразено със срока на т.нар. "удължителен закон за бюджета", който също ще действа за три месеца. Това заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов.
Собственици на търговски обекти коментираха, че увеличението е било направено още в първите дни на новата година, когато доставчиците са предали поръчките с увеличeние в цената между 20 и 40 стотинки.