АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Министър Стойнев в паника! Игнорирай го.
Мира Лазарова
„Ако правителството сега падне, България ще се сгромоляса.”
„ Шест месеца безвремие при падане на правителството ще убие икономиката”.
„Има голяма вероятност от режим на тока. Всички държавни фирми са задлъжнели – ако започнат едно по едно да фалират предприятията, естествено, че това е възможен сценарий".
Това са изявление на икономическия министър Драгомир Стойнев от последната седмица.
Те несъмнено създават несигурност в обикновения човек, лишават го от реална представа за българското стопанство, описват му катастрофични дни, ако кабинетът не остане.
Какво показва месечният анализ „Текущо икономическо развитие на България, май 2013 година”, изготвен и публикуван от Министерство на финансите с министър Петър Чобанов, ученик на премиера Орешарски.
Ето някои отделни елементи от него, като целия анализ може да се види на страницата на МФ.
-Икономическият растеж в страната през първото тримесечие на 2013 г. се забави до 0.4%. Основен двигател на растежа беше външното търсене, като износът нарасна с 10.8%. Инвестициите в основен капитал се повишиха с 5% спрямо година по-рано и също допринесоха положително. Промяната на запасите от своя страна оказа отрицателен натиск върху растежа на БВП. Високото ниво на безработица и по-бавният реален растеж на заплатите доведоха до спад в разходите на домакинствата от 1%. В същото време правителственото потребление отбеляза увеличение. По-високите нива на инвес-тиции и търсенето от страна на експортно-ориентираните производства доведе до повишение на вноса от 5.6%.
-От страна на предлагането, добавената стойност в промишлеността нарасна с 1.9%. Оборотът на външните пазара ускори растежа си през първо тримесечие, като това дава основание да се счита, че динамиката в сектора се дължи на външно търсене. Други икономически дейности с положителен принос за растежа бяха търговия; транспорт; хотелиерство и ресторантьорство и създаване и разпространение на информация; далекосъобщения с растежи съответно 1.6% и 1.2%. Спадът на добавената стойност в строителството продължи, достигайки 8.3%, а според индекса на строителната продукция понижението бе основно при гражданското строителство.
-През първото тримесечие на 2013 г. развитието на заетостта преодоля негативната си динамика от предходните четири години и премина на положителна територия. Броят на заетите отбеляза минимално нарастване от 0.1% (по данни от СНС) спрямо първите три месеца на 2012 г., подкрепено от възстановяването както на наетите, така и на самозаетите лица.
-Възстановяването на общата заетост в страната бе свързано с регистрирания растеж на заетите в сектора на услугите, който възлезе на 2.9% на годишна база. Всички икономически дейности в сферата на услугите отбелязаха нарастване в броя на заетите, като най-голям принос имаха отраслите професионални дейности, научни изследвания, административни и спомагателни дейности, и търговия, транспорт и хотели и ресторанти. За разлика от услугите, динамиката на заетите в селското стопанство и индустрията остана негативна, след като спаднаха съответно с 1% и 5.4%, макар да бе наблюдавано подобрение в сравнение с годишния темп на изменение в края на 2012 г. По-бавният спад на заетостта в индустрията през първите три месеца на 2013 г. бе обусловен от стабилизирането на заетите в строителството (спад от 0.3%), след отбелязаните двуцифрени темпове на намаление
-Равнището на регистрираната безработица през май отбеляза понижение до 11%. Спадът на показателя се ускори в сравнение с предходните два месеца до 0.4 пр.п. и спомогна безработицата да достигне нивото си от май 2012 г. Низходящата динамика на индикатора през този период от годината е обичайна и се дължи основно на действието на сезонните фактори.
-Дефицитът по текущата сметка през първото тримесечие на 2013 г. възлезе на 420.7 млн. евро или 1% от БВП.
-Брутният външен дълг достигна 37.3 млрд. евро към края на март (91.4% от БВП), повишавайки се с 0.7% на месечна и 2% на годишна база.
-Фискалният резерв бе в размер на 5.4 млрд. лв. към края на април.
Още мнения на икономисти
"Няма ликвидна криза", заяви в интервю за сутрешния блок на Нова телевизия Любомир Дацов, финансист. "Всеки един може да влезе в сайта на БНБ и да види колко пари има в сметките на правителството", поясни той. Дацов съобщи, че в момента в сметките на правителството има повече пари, отколкото в някои периоди на правителството на ГЕРБ.
Божидар Данев, председател на БСК, заяви от своя страна, че и според него няма проблеми. "Имам съмнения по отношение на това как се изпълнява приходно - разходната част. Ако се случи най - крайното нещо - правителството да подаде оставка, ще има сериозно нарушение в приходната част на бюджета", заяви Данев. Той съобщи, че към месец април бюджетът е бил много добре.
Икономистът Петър Ганев също заяви, че той няма фискални притеснения относно бюджета. "Бюджетът тази година е много по - добър от миналата година. В приходната част няма кой знае какви притеснения. Ако дойде служебно правителство може би ще се справи много добре, така както се справи това, което си отиде", заяви той.
Статията е обновена.
Tweet |
|
Няма трагедия, г-н Влахов. Аз съм се замислил доста отдавна и сега виждам надежда в проявлението на едно истинско гражданско общество. Ако можехте да четете макроикономически показатели щяхте да си зададете много въпроси относно представеното от въпросния г-н министър и като видите отговорите им в публичното пространство да разберете, че нещата не стоят точно така. Поздрав,
Напълно споделям мнението г-н Върбанов. В стремежа да запазят правителството, управляващите насаждат страх в гражданите. За съжаление, времената на страх днешните протестиращи не ги познават, за това ще е добре да се спре да се спекулира. Как ще уплашите някой, който няма какво да губи?
"По-сгромолясана" България от това накъде? Пак старите номера от нови муцуни - да всяват страх. Нагли, по-нагли, най-нагли политици! Само при мажоритарния избор ще се знае кой пие и кой плаща сметката.
Не че протестите не са симпатични, но там са и старите муцуни вдясно, дето сега се облизват за власт, и биячите н на Яне, и герберите-калинки, и новите калинки - националистите от НФСБ, и фугблолните запалянковци та чак до неориентираните тинейджъри. И всички заедно потъваме в блатото. Да не говорим, че нови избори сега ще произведат статуквото.Затова правителството трябва да има шанс!
Финансова,икономическа и социална трагедия.Опит да се представи и нещо положително.Но няма такова.Трагедия,но все още не драма.Сега остава да падне и правителството та всичко да се подреди.Дано тези от площадите,за които се твърди,че са интелигентни се позамислят малко.