EUR 1.9558
USD 1.8784
CHF 2.1094
GBP 2.3506
CNY 2.5920
you tube
mobile version

Миноритарно участие на Гърция в АЕЦ „Белене”?

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Миноритарно участие на Гърция в АЕЦ „Белене”?

mail09:00 | 28.07.2010прегледи 1120 коментарикоментари 0


„Поддържаме нашия интерес към осъществяването на проекта "Бургас - Александруполис", но разбираме мнението на българското правителство за екологията”, каза гръцкият премиер Георгиос Папандреу на пресконференция след съвместното заседание на кабинетите на България и Гърция, което се състоя в София. Той допълни още, че икономическите връзки между двете страни не се изчерпват само с този проект, нито са само в областта на енергетика.
Двамата премиери за дискутирали възможността за миноритарно участие на гръцката страна в АЕЦ „Белене”.
Същевременно в рамките на това заседание Тина Бирбили, министър на околната среда, енергетиката и изменението на климата и министър Трайков са подписали Протокол към Меморандума за разбирателство в областта на енергетиката. С него двете страни се ангажират да подкрепят проекти за диверсификацията на източници, маршрути и доставчици на природен газ, включително чрез завършване на газовата междусистемна връзка Гърция-България (IGB) до 2013 г., изграждане на междусистемен електропровод 400 kV подстанции - Марица Изток - Неа Санта.
Документът предлага проектът "Южен поток" да бъде определен като приоритетен за ЕС в рамките на Trans European Energy Networks (TENs) заради потенциалния му принос за енергийната сигурност на Европа чрез диверсификация на маршрутите. С оглед енергийното спестяване в борбата с климатичните промени и значението на ВЕИ, двете страни се споразумяха да повишат сътрудничеството си в тези сектори с цел изпълнението на целите на ЕС.

Развитието на трансграничното сътрудничество, управлението на общите води на Струма, Марица и Места, са дискутирани още на заседанието. Двамата премиери са потвърдили мнението, че е важно да заработи една система за ранно оповестяване за наводнения.
По време на срещата са подписани двустранни документи (декларации, меморандуми, споразумения и други) в областта на отбраната, вътрешните работи, икономиката, транспорта,  културата, земеделието, туризма и др.
Стокообменът между двете държави, по данни на гръцката страна, за 2009 година е 1,8 млрд. евро, а гръцките инвестиции у нас са общо 2,8 млрд. евро. В България работят 1500 гръцки фирми.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg