АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Напливът от китайска стомана през последните години принуди някои заводи в Индия, която е вторият по големина производител на сурова стомана в света, да ограничат дейността си и да съкратят работни места. Индийското МФ публикува заповед, в която се посочва, че митото ще остане в сила 200 дни.


Целта е да бъде подпомогната американската автомобилна индустрия. Това обяви пред журналисти американският президент Доналд Тръмп, цитиран от агенциите. "На практика ще взимаме мита в размер на 25%. Но ако произвеждате автомобилите си в САЩ, мита няма да има", каза той от Овалния кабинет.


Държавният съвет на КНР ще наложи мита върху вноса на американски енергийни ресурси от 10 февруари 2025 г. Според постановлението на Държавния съвет петролът ще се облага с мито от 10 %, а въглищата и втечненият природен газ - с 15 %. Освен това мито от 10% ще бъде наложено на американските многолитрови автомобили, пикапи и селскостопанска техника.


Предложението на ЕК е било подкрепено от достатъчен брой държави, подчертава ЕК. Десет страни членки са подкрепили налагането на митата, 5 са били против, а 12 са се въздържали. Германия е гласувала против.


Спешни и конкретни мерки за ограничаване и контрол на китайските онлайн платформи за търговия поиска бизнесът. Българските търговци отчитат сериозни загуби и затварят магазини. 90% от пратките не отговарят на различни изисквания. Обсъжда се намаляване на необлагаемия с мито минимум от 150 евро за стоки от трети страни.


Разследването ще продължи до февруари, когато могат да бъдат наложени окончателни мита за срок от пет години. ЕС вече наложи временни мита за електрически автомобили, произведени в Китай заради несправедливи субсидии.


Руският алуминий се произвежда от минната компания "Русал", и представлява около 6 на сто от световните доставки. Доставките за САЩ представляват 7 на сто от приходите на "Русал" през първото полугодие на 2022 г.


В Туитър Тръмп написа, че мярката ще бъде въведена от 10 юни, като митническата ставка бавно ще се повишава, докато проблемът с незаконната имиграция не бъде решен.


„Налагане на мито от 340 лева на тон на ориза от Мианмар и Камбоджа е добра новина за европейските и българските оризопроизводители. Ръстът от 3 000 % за пет години при вноса, по-конкретно от Мианмар, е огромен и опасен прецендент. Тази тенденция е позната от години на европейските оризари.


Експортното мито за руския петрол се намалява от 1-ви януари 2019 година с 46,1 долара и става 89 долара за тон, съобщи финансовото министерство, цитирано от ТАСС. Досега експортното мито за петрола бе 135,1 долара за тон, съобщава БТА.