АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Предложението на ЕК е било подкрепено от достатъчен брой държави, подчертава ЕК. Десет страни членки са подкрепили налагането на митата, 5 са били против, а 12 са се въздържали. Германия е гласувала против.
Спешни и конкретни мерки за ограничаване и контрол на китайските онлайн платформи за търговия поиска бизнесът. Българските търговци отчитат сериозни загуби и затварят магазини. 90% от пратките не отговарят на различни изисквания. Обсъжда се намаляване на необлагаемия с мито минимум от 150 евро за стоки от трети страни.
Разследването ще продължи до февруари, когато могат да бъдат наложени окончателни мита за срок от пет години. ЕС вече наложи временни мита за електрически автомобили, произведени в Китай заради несправедливи субсидии.
На ССБ цените на основните хранителни стоки остават стабилни при същото ниво на началните цени. Олио в бутилки се продава на 2,20 лева за литър, нерафинирано олио на 1750 лева за тон. Продължава предлагането на жълт грах в биг бег по един тон при начална цена 1200 лева за тон.
По-високите покупки на слънчогледово олио от най-големия световен вносител на растителни масла ще спомогнат за намаляване на запасите в Черноморския регион и ще повишат цените.
Цените на основните стоки са стабилни при същото ниво на началните цени. Олио в бутилки се продава на 2,20 лева за литър, както и нерафинирано такова на 1750 лева за тон. Продължава предлагането на жълт грах в биг бек по един тон при начална цена 1200 лева за тон.
Между продуктите, на които нараства потреблението, с най-голямо увеличение са зеленчуците - от 13.4 на 14.3 кг, месото - от 9.2 на 10.0 кг и плодовете - от 11.9 на 12.4 килограма. Най-голямо намаление има при потреблението на хляб и тестени изделия - от 18.6 на 18.0 кг, и на олио - от 2.8 на 2.5 литра.
Цените на основните стоки са стабилни при същото ниво на началните цени. Олио в бутилки се продава на 2,20 лева за литър, има и предлагане на жълт грах в биг бек по един тон при начална цена 1200 лева за тон.
По-ниските цени накараха преработващите предприятия да увеличат покупките си, като същевременно намалиха закупуването на конкурентното палмово масло, посочиха източници от бранша.
По-ниският внос на палмово и соево масло е понижил общия внос на растителни масла от Индия през февруари до най-ниското му равнище от близо две години до 973 000 тона. Индия купува палмово олио основно от Индонезия, Малайзия и Тайланд, а соевото и слънчогледово - от Аржентина, Бразилия, Русия и Украйна.