АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Митът за „онова време“
Николай Вълканов,ИПИ
В продължение на темата накъде се движи стандартът на живот на българите, предлагаме още един поглед. Този път сравняваме покупателната способност на средната заплата/надница за страната в избрани години – 1912, 1925, 1972, 2010, измерена спрямо някои основни хранителни продукти.
Периодите са избрани умишлено – 1912 г., защото е годината, в която приключва т.нар. „българското икономическо чудо“ от началото на ХХ век и започва периодът на войните, 1925 г., защото бележи върха на стопанския подем от следвоенните години и малко след това икономиката отново навлиза в рецесия, 1972 г. като приблизителна връхна точка на разцвета на социализма и 2010 – годината, в която икономическият бум от началото на ХХІ век е приключил и доходите на населението вече са пострадали от настоящата криза.
Използвани са данни на НСИ за средните за страната дневни надници на работниците за годините 1912 и 1925, които са приравнени към месечни на базата на 22 работни дни в месеца; средната за страната годишна работна заплата за 1972 година, разделена на 12 и средномесечната работна заплата за 2010 г.
Покупателната способност на заплатите е изчислена на база средните цени на четири основни вида хранителни стоки, като се приема, че цялата заплата отива за закупуването на една от съответните стоки.
Източници: Статистически годишници на Българското царство за 1912 и 1925 г., Статистически годишник на Народна република България за 1972 г., Средни цени и купени количества основни хранителни и нехранителни стоки от домакинствата за периода 2001 - 2010 г., НСИ
Данните показват, че който и измерител да използваме (вид хранителна стока), като цяло могат да се направят следните изводи:
-Ръстът на благосъстоянието в периода след Първата световна война не е достатъчен, за да навакса изоставането през периода на войните и през 1925 г. покупателната способност на населението все още е под тази от 1912 г.
-Социализмът успява да осигури доста по-добър стандарт на живот спрямо този в Царство България. Друг е въпросът на каква цена, но това не е предмет на настоящата статия.
-Данните категорично оборват мита, че през социализма стандартът на живот е бил по-висок, отколкото днес, дори сравнявайки силните му години, с период на криза и спадащи доходи, какъвто наблюдаваме днес. Дори ако изключим сиренето като измерител (което би отхвърлило и нападки от типа на „сега сиренето е от палмово масло, преди беше от истинско мляко) и използваме само хляба, млякото и прясното свинско месо, получаваме между 20% и 45% по-висока покупателна способност спрямо 1972 г.
снимки:.lostbulgaria.com
Tweet |
|
Хубав анализ, само дето не отчита че с днешната заплата, като се платят сметките за телефон, вода, ток, данъци и други подобни разходи, които не са съществували през 1912 гг. ще излезе, че с парите кооито остават може да се купи ного по-малко хляб откокото тогава
през 1912 и 1925 година основното население на България е имало земеделски поминък, поради което средната надница има отношение към лицата заети в индустрията. а разликата между 1972 и 2010 година, освен всичко друго е и размера на официалната и неофициалната безработица и препитанието на 10 % от населението наричащо се само себе си цигани
Какво е средностатистичиски данни? Това от двама души един изяжда цял овен, а втория нищо-средно двамата изяждат по п оловин овен. Така ли е? Така е.
достатъчно е да се види,че е писано от някой си от ИПИ, от там нататък става излишно! Много интересно е защо се взима 1972 година? Какъв връх, какво чудо?? През 80-те години има монтьори с по 300-400 лв, шофьори и военни с по 500-800лв. 90-100 лв бе пенсията на хората, не заплатата!! Стига сте хвърляли прах в очите на хората, хората помнят много добре ОНОВА време, нямат нужда от разни псевдоикономисти от ИПИ да им "разбиват митове" от онова време. Защо не коментирате промишлеността тогава и сега, колко ток сме потребявали само за промишлени цели тогава и сега? Да не се мъчите в момента са 3 ПЪТИ по-малко. Да не задълбаваме повече ....
analiza ne ekorekten.1972g. biax student,obiada i vecheriata mi struvaxa 60st.kolko xora vmomenta poluchavat 641lv. zaplata/.