АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Младежката безработица в ЕС - 16,6%, в България - 15,8%
Безработните млади хора в Европейския съюз на възраст под 24 години са били 3 милиона през 2021 г., което е отговаряло на коефициент на младежка безработица от 16,6 на сто. Това сочат най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес на страницата й.
Сред метрополисните региони на ЕС най-голямата разлика в нивото на младежка безработица в сравнение със съответната средна национална стойност е регистрирана в Палермо (+26,1 процентни пункта, п.п.) в сравнение със средната стойност на показателя за Италия. Коефициентите на младежка безработица също е бил с повече от 20 процентни пункта по-висок от съответните национални средни стойности в Месина, Италия (+25,3 п.п.), Лез-Абим, Франция (+24,4 п.п.), Таранто, Италия (+24 п.п.), Лас Палмас, Испания (+ 23,7 п.п.) и Наполи, Италия (+22,4 п.п.).
За разлика от тях равнището на младежката безработица е било по-ниско от средното за съответната страна в Бергамо, Италия (-18,4 п.п.), Братислава, Словакия (-18,0 п.п.), Брашов и Клуж-Напока, Румъния (-13,7 п.п. за всеки) и Тимишоара, Румъния (-13,6 п.п.).
Наред с Италия, значителни регионални различия в нивата на младежка безработица са отчели и в Румъния и Испания. Коефициентът на младежка безработица в румънския град Крайова е 5,2 пъти по-висок от този в Брашов.
Данните сочат, че нивото на младежка безработица в България е достигнала 15,8 на сто от трудоспособните хора под 24 годишна възраст, докато по време на разгара на пандемията от КОВИД-19, през 2020 г., родната младежка безработица бе на ниво от 14,2 на сто. През 2021 г. регионите в България, в които не попадат големи градове (метрополиси), са имали най-висока младежка безработица (19,8 на сто), а столицата София е била с най-ниски нива на показателя (8,9 на сто).
Tweet |
|