АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Младенов: Хората да остават по-дълго на пазара на труда
През следващия месец социалното министерство, синдикати и работодатели ще обсъдят как да се стимулира оставането на пазара на труда на хората, които са навършили пенсионна възраст. Това каза социалният министър Тотю Младенов, предаде репортер на БГНЕС.
Това, което ние ще предложим е увеличаване от 3 на 4% бонуса, който се дава за всяка прослужена година за човек, изпълнил условията за пенсиониране и остава да работи по дълго, посочи министърът. В момента пенсионната възраст е 60 години за жените и 63 за мъжете.
Младенов откри конференция за демографските предизвикателства и пазара на труда в контекста на стратегия Европа 2020. Той подчерта, че важното послание на комисията е колкото се може повече хората да остават на пазара на труда – "начините и формите, не е само вдигането на пенсионната възраст, а именно и стимулите, които ние ще предлагаме, за да може хората да остават по- дълго на пазара на труда". Социалният министър обяви още, че в бюджета за следващата година ще бъде заложен прогнозен среден процент на нивото на безработицата от 9,4%. Това е същият процент, който бе заложен и тази година.
По време на конференцията Младенов посочи, че демографските промени, наред с глобализацията и напредването на информационните технологии, са в основата на формирането на една нова социална реалност. "Свидетели сме на процес на увеличаване на възрастната част от населението и намаляване на дела на децата и на младите хора", каза Младенов. Той изтъкна, че всичко това рефлектира върху устойчивото развитие на обществото, а младите хора вече по-късно завършват, започват да работят и раждат. "Очертаващата се трайна тенденция на застаряване на населението и прогресивното нарастване с всяка изминала година на процентния дял на възрастното население, е процес с изключително значение и влияние за бъдещото програмиране в социалната област", каза той.
Младенов подчерта, че нарастващият дял на възрастното население ще доведе до по-големи разходи в сферата на публичните финанси повишаване на разходите за пенсии, дългосрочни грижи, здравеопазване. В демографски план застаряването на населението е необратим процес. Той посочи, че България е една от малкото държави в Европа, която има разработена дългосрочна демографска стратегия. Социалното министерство разработва Национална концепция за насърчаване на активния живот на възрастните. "Социалната реалност, пред която е изправена България и повечето страни-членки в ЕС предполага по-активна и по-ангажирана роля на възрастното население за постигането на социални и икономически цели, към които се стремим", каза още Младенов.
Председателят на социалната комисия в Парламента Драгомир Стойнев, депутат от КБ каза, че младежката безработица е голям проблем във всички европейски страни, но в България е особено голям проблем, защото всеки трети млад човек е безработен.
Tweet |
|