АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Най-високото обезщетение за безработица в страната е в София-град - 1088 лева, което е повече от минималната работна заплата, а най-ниското е в Бургас - 628 лева. Това сочат най-новите данни на Националния осигурителен институт. Средното обезщетение за страната е малко под 780 лева, съобщава БНР.
Равнището на регистрираната безработица за региона на Дирекция "Бюро по труда" - Велико Търново през месец декември е 3,5 процента при 5,2 на сто за страната. Регистрираните безработни са 1410.
Според данните, равнището на регистрираната безработица през декември е 5.23%, което представлява намаление с 0.4 процентни пункта спрямо същия месец на предходната 2023 година.
В Чехия през декември е имало 306 500 безработни спрямо 290 400 преди месец. Службата по заетостта информира, че до края на септември бюрата по труда са регистрирали общо 246 573 свободни работни места, което е спад от 255 641 работни места през предходния месец.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис представи програма за връщане на младите хора по селата и на специалистите от чужбина. Правителството подготвя нова програма със стимули за връщане на младите гърци по селата в пограничните райони, както и за връщане на млади специалисти от чужбина.
Предпоставка за финансирането е кандидатът да представи бизнес план, който ще бъде разгледан доколко осигурява устойчивостта на начинанието.
Равнището на регистрираната безработица в България през ноември е 5.16%[1], което представлява минимално намаление спрямо октомври. Към края на месеца броят на регистрираните безработни е 146 414 души.
Резултатите от теста PISA показват, че 54% от българските ученици не достигат критичния минимум от знания по математика, 53% - по четене и 48% - по природни науки. Демографският спад допълнително задълбочава кризата. През последните три десетилетия броят на новородените е намалял с 34 434 души, а продължаващата емиграция на млади хора свива значително броя на учащите.
На 21-ото издание на форума най-изявените работодатели, работили с Агенцията по заетостта при осигуряването на заетост на безработни лица от цялата страна, бяха класирани в 3 категории.
На национално ниво обаче се забелязват сериозни различия в ЕС. Най-много млади хора работят, докато учат в Нидерландия (74,5 на сто), Дания (52,6 на сто) и Австрия (46,2 на сто), а на обратния полюс са Румъния (2,3 на сто), Словакия (5,8 на сто), Унгария (6,1 на сто) и България (6,5 на сто).