EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Младите семейства най-активно търсят ипотечни кредити

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Младите семейства най-активно търсят ипотечни кредити

mail10:12 | 18.02.2010прегледи 1855 коментарикоментари 0


Лихвите при ипотечните кредити вече са паднали с повече от процент, а при потребителските кредити тенденцията е по-слабо изразена, коментираха за БТА финансови анализатори. Те отчитат стабилизиране и успокоение  на кредитния пазар през януари и прогнозират ръст от пет процента на ипотечното кредитиране за
2010-2011 година. 
Според експертите лихвите по депозитите като цяло остават високи. Очакванията им са през 2010 г. да започне реалното излизане от кризата при бизнес кредитите.

 

ЛИХВИТЕ

 

От началото на годината лихвите си по ипотечни кредити са намалили три банки, а до месец още няколко банки ще свалят лихвените си нива, коментира за БТА изпълнителният директор на Кредит Център Тихомир Тошев. За някои финансови институции това е трето намаление на лихвите за последните няколко месеца,
посочи той.   Последните корекции бяха с между 0,3 и 0,7 процента, а от началото на процеса на понижение на лихвените нива някои финансови институции са намалили лихвите си вече с над 1 процент, коментира Тошев.
Все по-често виждаме в офертите за жилищни кредити в евро лихви, които да  започват с цифрата 7, докато кредитите преди средата на 2009 г. започваха с 8 и 9 , отбеляза експертът. Той заяви, че сега лихвените нива се движат между 7,5 и 8,5 процента
 за кредитите в евро. По-слабо изразена е тенденцията на понижение на лихвите по потребителските кредити. В този сегмент намаленията са по-малко на брой и с по-малко проценти - между 0,2 и 0,5 на сто, посочи Тошев.
Милен Касабов - старши икономист в "Уникредит Булбанк", отбелязва, че докато ипотечните заеми са с най-бърз ръст при задълженията, депозитите запазват висок дял във финансовите активи.

 

ИПОТЕЧНИТЕ КРЕДИТИ

 

Сега е моментът младите семейства да помислят за първи дом, съветват финансовите експерти. 
Такава тенденция отчитат в анализа си за януари консултантите от Кредит Център.  Младите семейства са най-активни  кредитополучатели през януари, а тяхното завръщане на пазара е знак за стабилизиране и успокоение, коментират кредитните специалисти. Данните им сочат, че младежите между 26 и 35 г. представляват  45, 4 на сто от всички потребители на кредити за месец януари.
Според анализа лихвите по жилищните кредити са тръгнали убедително надолу. Кредитните консултанти отбелязват необичаен за първите месеци на годината оптимизъм. Данните им сочат, че общият обем на отпуснатите нови ипотечни кредити през първия месец на годината се увеличава.
Расте делът и на сделките в по-малките населени места, което оказва влияние върху средния размер на кредитите. Ръст се наблюдава и при запитванията, като потребителите, които проявяват интерес към покупка на имот с кредит, вече са с
по-разнообразен социален и финансов статус, отбелязват анализаторите.
Консултантите посочват, че през януари е започнало и първото за годината подобрение на оферти от страна на банките. Това е нетрадиционно за пазара - свикнали сме промоциите да се появяват най-рано през пролетта, коментират анализаторите. Според тях в резултат на предлаганите по-високи проценти финансиране се наблюдава активност и при най-ниската възрастова група - между 18 и 25 години.
През януари са се увеличили сделките на хора в зряла възраст.
И в началото на 2010 година най-голям дял продължават да заемат кредитите между 10 и 30 хиляди евро. Кредитите между 30 и 50 хиляди евро са следващите най-популярни за кредитополучателите и почти 90 на сто от тях са усвоени в София и Варна. Сумите под 10 000 евро продължават да се теглят под формата на потребителски кредит, където процедурите и разходите са значително по-ниски.
Данните сочат, че през януари 2010 г. ипотечни кредити за покупка на жилище са изтеглили 87,7 на сто, за лично ползване - 8,1 процента, а за строителни дейности - 4,2 на сто.
Продължава тегленето на нецелеви ипотечни кредити с цел рефинансиране. В началото на февруари се появи на пазара и кредит, с точно такова предназначение. Това обаче е крайна стъпка, която ако не е добре преценена и след нея поведението на клиентите не е отговорно, може да доведе до загуба на жилището, предупреждават експертите.
Срокът, за който се теглят кредитите, е най-често между 10 и 15 години (34.6 процента) и между 16 и 20 години (32.5 на сто).
Страхът от оскъпяване през годините отдръпна клиентите и ипотечни кредити със срок от над 30 години изцяло липсват, коментират анализаторите.
При месечните доходи на домакинствата, пристъпващи към теглене на кредит, няма съществена промяна. Най-активна остава групата с доходи между 1 500 и 2 500 лева, която е представителна извадка на семействата в големите градове на страната.

 

БИЗНЕСКРЕДИТИТЕ
    
През 2010 г. ще започне реалното излизане от кризата при бизнес кредитите. Анализът е на дружеството за кредитни консултации "Кредитекс", представен миналия месец.
Според експертите прозорливите предприемачи ще започнат да теглят кредити за покупка на обезценени активи или завоюване на дял от конкуренцията. Финансиращите институции ще правят по-консервативен в сравнение с предишни години финансов анализ на клиентите, което ще повиши качеството на отпусканите кредити и ще доведе до по-голяма сигурност на пазара, коментират от "Кредитекс".   

 

ЗА ПОТРЕБИТЕЛСКИТЕ КРЕДИТИ - НОВО ЗАКОНОДАТЕЛСТВО

 

Експертите отчитат по-слабо изразена тенденцията на понижение на лихвите по потребителските кредити.
До момента липсват резки промени при кредитите с поръчител - вероятно заради това, че заемите са гарантирани и не се налага голяма активност на банките по техните условия, коментират анализаторите. Според тях обаче  при заемите без поръчители
тенденциите са коренно различни - те са поскъпнали миналата година с 5 на сто. 
В седмичната програма на парламента е включено второто четене законопроекта за потребителския кредит. Предстои тези дни в пленарна зала да влезе правителственият проект, който бе приет на първо четене на 13 януари.
С гласуването на текстовете за първи път в българското законодателство ще се въведе задължението на кредитора да извършва оценка на кредитоспособността на потребителя. 
Проектозаконът предвижда разпоредбите за преддоговорната информация, оценката на кредитоспособността на потребителите и разпоредбите по отношение на рекламата да се прилагат и за договорите за кредит, обезпечени с ипотека, договорите за кредит
 с цел придобиване или запазване правото на собственост върху земя или друг недвижим имот, включително и за сграда, която е построена или предстои да бъде построена.
В срок от 14 календарни дни потребителят ще може, без да дължи обезщетение или неустойка и без да посочва причини, да се откаже от сключения договор за кредит. Потребителите, които в 14-дневен срок се откажат от сключения договор, ще връщат на
кредитора главницата и лихвата, начислена за периода от датата на усвояване на кредита до датата на възстановяване на главницата. Те трябва да направят това без неоправдано забавяне и не по-късно от 30 календарни дни, считано от изпращането на
уведомлението до кредитора за упражняване правото на отказ, предвижда проектът. По този начин се счита, че правото на отказ предоставя по-голяма възможност на потребителя да обмисли решението си за вземане на потребителски кредит и за по голяма защита на неговите интереси, отбелязват вносителите.
С новия закон ще бъде въведена стандартизирана форма за предоставяне на преддоговорна информация - т. нар. Стандартен европейски формуляр за предоставяне на информация за потребителския кредит. Разширяват се и задължителните реквизити,
 които договорите трябва да съдържат, като например условията за прилагане и промяна на лихвения процент в случаите, в които той не е фиксиран. Договорите трябва да съдържат и предупреждение за последиците за потребителя при просрочие на вноските, клауза за правото на отказ от договора за кредит, срокът и условията за
 упражняването му. В документа изрично е необходимо да са посочени и извънсъдебните способи за решаване на спора.
Предоставя се и правото на потребителя по всяко време да погаси изцяло или частично задълженията по договора, като кредиторът не може да откаже предсрочното им погасяване. Контролът по прилагането на Закона за потребителския кредит се възлага на Комисията за защита на потребителите.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg