АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]


Фермери и земеделски производители от страната отново ще предложат на плевенчани и гости своите продукти. На щандовете ще има млечни продукти от овче, козе, биволско и краве мляко, прясно и кисело мляко, кашкавал, сирене, колбаси, месни деликатеси и мезета и др.


Това са АЕЦ „Козлодуй“ - 150 лв./МWh; Производителите на електроенергия от кондензационни централи на въглища - 300 лв. плюс умножената по 1.32 средномесечна цена на тон СО2 емисионни квоти за MWh; и други.


Тези планове са поредният опит на Пекин за установяване на строг държавен контрол над сектора, който има ключово значение на световно ниво. Китай вече диктува производството чрез система от квоти и контролирани от държавата дружества, отбелязва Ройтерс.


Италия води по ръст на експортния оборот през 2024 г. с увеличение от над четири пъти на годишна база и поръчани значителни обеми от оризови вафли и оризов чипс, сурови барчета, млечни продукти, питки за хамбургери, сладкарски изделия и др.


Със заповедта на финансовия министър Теменужка Петкова се запазва размерът на индивидуална квота така, както беше определен и за 2024 г. Това се прави с цел намаляване на административната тежест за операторите на ваучери за храна при предоставяне на индивидуални квоти.


България се представя на международното събитие за 34-ти път със собствен щанд, като на площ от 143 кв. м ще бъдат изложени стоки на 14 родни производители - млечни и месни продукти, подправки, вина, биопродукти, пчелен мед, растителни масла и продукти с българско розово масло.


В закритото пространство в центъра на София посетителите ще могат да намерят храни и напитки, сред които хляб и печива с квас, разнообразни сладкиши, мед и пчелни продукти, млечни и месни продукти, вино и сиропи, сладка и конфитюри, билкови чайове и тинктури, ядки и ядкови продукти, подправки и студено пресовани масла, дъвки и бонбони с натурални съставки, и много други.


ФАО намали минимално прогнозата си за глобалното производство на зърнени храни през 2024 г. до 2,841 млрд. тона. Предходната прогноза залагаше на 2,848 млрд.тона. Индексът на цените на храните на ФАО, който следи пет хранителни кошници - зърнени храни, месо, млечни продукти, растителни масла и захар, се повиши, движен главно от скока на цените на растителните масла.


Производството се задържа на 5,86 милиона барела на ден, или около 5,7% от световното търсене, в поредица от стъпки, договорени след 2022 г., за да подкрепя цените на петрола.


За да включи програмите за субсидиране на ЕС, както и тези в Дания, Франция, Италия и Нидерландия, предаде Ройтерс. Втората по големина икономика в света започна разследване на вноса на някои сирена, мляко и сметана от ЕС през август в отговор на митата на Общността за произведени в Китай електрически превозни средства.