АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Доставките на технологичен хардуер за вътрешния пазар в България, включително лаптопи, таблети, смартфони, десктопи и сървъри, системи за съхранение, телеком оборудване, компютърна периферия и части, по прогноза на CBN, през 2025 година ще достигнат историческата стойност от 1.03 милиарда евро. Това би представлявало 0.93 % от прогнозния БВП на България за 2025 - рекордна стойност за последните пет календарни години.
След увеличение от 27 на сто през 2024 г. очакванията на големите инвестиционни банки са, че тенденцията ще продължи и през 2025 г., но с по-бавно темпо, съобщава Макс Баклаян от компанията за търговия с ценни метали Tavex.
Подкрепата за еврозоната бележи осезаем ръст сред българите спрямо пролетта на 2024 г. Доверието към еврото в България е нараснало с 9 пункта до 46% въпреки отчетената през годините поляризация на общественото мнение.
Според 79 на сто от участниците в допитването еврото е нещо добро за ЕС, а според 71 на сто общата валута носи ползи за тяхната страна от еврозоната. За 61 на сто е добре монетите от 1 и 2 евроцента да отпаднат. Това мнение не се споделя от мнозинството от участниците от Испания, Кипър и Гърция.
Фундаментална промяна настъпва през 2024 г., когато само 36% от мениджърите споделят, че корупцията им е пречила да спечелят обществени поръчки, докато 59% са на обратното мнение. Причината за това, според проф. Керемидчиев, е във въведения филтър да се анкетират само фирми, участвали в обществени поръчки през последните 3 години.
От най-богатите нидерландски знаменитости най-вече Макс Ферстапен е имал отлична година във финансово отношение. Активите му са нараснали с 40 процента до 210 млн. евро.
Обяснението за впечатляващия ръст се крие най-вече в засилващото се търсене в трите основни пазара за злато – Китай, Индия и САЩ, коментира в съобщение до медиите Макс Баклаян, изпълнителен директор на борсата за ценни метали "Тавекс" (Tavex).
През 2018 г. чешката корпорация PPF Telecom Group придоби активите на норвежкия телеком "Теленор" (Telenor) в България, Унгария, Черна гора и Сърбия. През 2022 г. "Теленор България" бе преименуван на "Йеттел". "Пи Пи Еф Телеком Груп" е собственик също и на компанията за телекомуникационно оборудване "Сетин" (CETIN).
През последните две десетилетия правителствата и фирмите стават все по-зависими от малко на брой взаимосвързани технологични компании - ефект, който се засили след пандемията от коронавирус. Експертите са на мнение, че смущенията в киберпространството разкриват рисковете от един все по-дигитален свят.
Водещите автомобилостроителни компании в САЩ "Дженерал мотърс", "Форд" и "Стелантис" трябва да напуснат китайския пазар "колкото може по-бързо". Това мнение изрази водещият анализатор на "Банк ъв Америка" (Bank of America) по въпросите на автомобилния пазар Джон Мърфи.