АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Трите големи автомобилни завода в Чехия, тези на "Шкода ауто" (Skoda Auto), част от "Фолксваген" (Volkswagen), японската "Тойота" (Toyota) и южнокорейската "Хюндай" (Hyundai), са произвели близо 1,4 милиона автомобила през миналата година, като секторът представляват близо 10 на сто брутния вътрешен продукт (БВП) на страната.
Производителят на луксозни автомобили Бе Ем Ве (BMW) отчете спад на печалбата си с около 25 на сто през първото тримесечие на тази година спрямо същия период на 2023 г., предаде ДПА.
Пекин започна антидъмпингово разследване на внасяното от Европейския съюз бренди. Във връзка с китайското разследване Ройтерс обобщава различни мнения на представители на бизнеса, неправителствения сектор и академичните среди.
Глобалното производство на "Тойота" (Toyota Motor) е скочило с 11 на сто през ноември, като се възстановило изцяло от проблемите с веригите на доставки, изпитвани до миналата година и се е възползвало от ръста на терсенето в Япония и по света.
В началото на годината автомобилостроителите "Фолксваген" (Volkswagen) и "Тойота" (Toyota) също се освободиха от руските си активи. "Нисан" (Nissan) и "Рено" (Renault) се оттеглиха от страната през 2022 г., продавайки активите си на Русия.
Новите електрически модели са снабдени с високотехнологични батерии, които им позволяват да изминат двойно по-голямо разстояние с едно зареждане в сравнение с конвенционалните електромобили.
Най-голям дал на новорегистрираните коли в ЕС през миналия месец се пада на Volkswagen Group, като всяка четвърта регистрация е била на марка, част от групата. След германската корпорация се нарежда Stellantis с дял от 19,3 на сто, Renault с 10,4 на сто, Hyundai Motor Group с 8,2 на сто и Toyota Motor с 6,9 на сто.
През август 2023 г. общият показател на бизнес климата намалява с 1.0 пункт (от 26.1% на 25.1%) спрямо предходния месец, което се дължи на неблагоприятните мнения на стопанските ръководители в промишлеността, търговията на дребно и сектора на услугите.
Централният научно-изследователски институт за автомобили и автомобилни двигатели, известен като НАМИ, постепенно слага ръка върху активите на западните компании, които една по една напускат Русия. НАМИ вече придоби заводите на "Рено" (Renault), "Нисан" (Nissan) и "Тойота" (Toyota).
Сред новите инструменти, които ще се търгуват са акциите на телекоми, авиокомпании, технологични фирми, производители на автомобили, на бира и безалкохолни напитки, компании от хранителната индустрия и модата, както и много др. като познатите на публиката в България – Telecom Austria, Delta Air Lines, Sony Group, Toyota, Heineken, PepsiCo, Domino’s Pizza, H&M и др.