АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Светът ще потребява 104,03 милиона барела дневно през 2024 г. след 102,21 милиона барела през 2023 г., за 2025 г. ОПЕК предвижда световното потребление да е 105,57 милиона барела дневно.
Според проучването на консултантската фирма McKinsey търсенето на електроенергия се очаква да достигне 150 тераватчаса до 2030 г. спрямо днешните 62 тераватчаса.
Рафинерията STAR вече е възобновила закупуването на Уралс за доставка в края на октомври, рафинериите на турската компания Tupras също са увеличили покупките на руски петрол този месец поради по-малко налични алтернативи в Средиземно море, казаха още те.
Златният приз на „Фрея инженеринг“ ЕООД, в раздел „Средни компании“, сребърен приз получи фирма „Хидролиа“ АД, а с бронзовата награда бе отличена „Ековат-България“ ЕООД. В раздел „Малки компании“ заместник-министърът на околната среда и водите връчи златното отличие на „НБТ България“ ЕООД, сребърното на „Ай строй инженеринг“ ЕООД, а бронзовото на...
В своя най-нов месечен доклад за състоянието на петролния пазар ОПЕК предвижда, че търсенето на петрол ще се повиши с 1,9 млн. барела на ден през тази година. Това представлява понижение спрямо прогнозата за ръст от 2,03 млн. барела дневно, представена през миналия месец.
Чехия е похарчила пет пъти повече за руски нефт и газ, отколкото за помощ за Украйна. Заедно с Унгария и Словакия те се възползваха от дерогацията си от забраната на ЕС на внос на руски петрол, за да запазят и дори да увеличат покупките на руски суров петрол след руската инвазия в Украйна.
Приходите от износ на петрол и газ на Русия от януари до септември се очаква да нараснат с 49 на сто на годишна база до 8,3 трилиона рубли (89,4 милиарда долара) благодарение на по-високите цени на петрола и по-слабата рубла, показват данни от предварителни прогнози.
Западните съюзници са закупили от Турция петролни продукти за около $2 милиарда, произведени от руски суровини през първата половина на 2024 г. Това става възможно благодарение на вратичка в санкциите, която позволява на Москва да продължи да продава големи количества петрол на ЕС САЩ.
Чешката държавна енергийна компания ЧЕЗ ще направи избора си между американския гигант "Уестингхаус" (Westinghouse), американско-японската фирма "Джи И Хитачи" (GE Hitachi) и британската "Ролс-Ройс" (Rolls-Royce), каза говорителят на ЧЕЗ Ладислав Кржиж.
Настоящият договор изтича в края на годината и въпреки че споразумението не може да бъде едностранно анулирано, "няма съмнение, че всичко ще приключи на 1 януари 2025 г.", каза Подоляк. Киев е готов да транспортира газ от страните от Централна Азия или Азербайджан до Европа, но не и от Русия.