EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Мнимият собственик на "Дунарит"

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Мнимият собственик на "Дунарит"

mail11:25 | 06.09.2017прегледи 12813 коментарикоментари 0


Емилиян Гебрев не е записан в Търговския регистър като собственик на "Дунарит". Това каза пред медиите министърът на икономиката Емил Караниколов по повод изявленията на Гебрев * за собственичество на фирмата.
Има проблем със собствеността в "Дунарит", допълни министърът и посочи, че там вече е назначен прокурист. Според Караниколов собственикът на дружеството, което притежава "Дунарит" към момента, е фирмата "Кемира" на Цветан Василев, но дяловете и акциите й са запорирани.
Караниколов каза още, че Държавна консилидационна компания /ДКК/ е платила на синдиците на КТБ задълженията към банката на "Дунарит" от 47 млн. лв, а парите са влезли в масата на несъстоятелността. Няма законова процедура, по която тези пари да излязат от там за някой, различен от кредиторите, посочи министърът. Тези пари са платени на синдиците на КТБ и от тях ще бъдат удовлетворени кредиторите на банката.
Същевременно "Дунарит" е направило плащане към ДКК от 50 млн. лв. По-късно обаче е внесена искова молба, с която не се признава плащането. Министърът каза, че има неясноти по отношение на действията на търговското дружество "Дунарит". Едното противоречи на другото и в момента заради внесения иск съдът спря производството за вписване на залога на търговското предприятие, коментира Караниколов.
Вземането на ДКК не е направено изискуемо, защото то не е вписано. Имахме готовност то да се разсрочи, а не да се плаща веднага с оперативни средства от "Дунарит", както беше сторено, коментира министърът.
Никой няма интерес дружеството да спре работа, каза министърът на икономиката. Вакуум в този бизнес няма, ако дружеството спре, то веднага ще бъде заменено от някой чуждестранен негов конкурент, посочи той. По думите му държавата има намерение да запази интереса на работниците и на дружеството. Как това ще стане, ще е ясно от анализ, който трябва да е готов най-късно в петък, поясни министърът.Собственикът на „Дунарит” е ясен и няма никакви колебания за това, категоричен беше оръжейният търговец Емилиян Гебрев в интервю за канала бтв. Така той опроверга думите на икономическия министър Емил Караниколов, че един от проблемите в дружеството е „липсата на собственик”.

---------------

*„Притежател на 99,52% от „Дунарит” е ЕМКО (която е отново на Гебрев – б.ред.), а 0,48 се притежават от Емилиан Гербрев”, заяви самият той.  „Не мога да си обясня защо се налага „Дунарит” да бъде спасяван, защото няма от какво да бъде спасяван – „Дунарит” е изключително стабилна финансова единица и със своите резултати е доказал успеха си. За 2016 календарна финансова година има печалба от 28 млн. лв.”, посочи той.

Когато на някого нещо му се иска, това е друг разговор, коментира Гебрев твърденията на икономическия министър относно три основни проблема в „Дунарит”: липса на собственик, евентуално отнемане на лиценза и изискуеми 67 млн. лв. кредити.

„Не само управители на „Дунарит” разследват, но и на мен ми е повдигнато на обвинение – тъй като съм съставил престъпна група с управителя и бившия собственик на „Дунарит”. Организирали сме група, с която по неправомерен начин да придобием дружеството. За мен прокуратурата е подведена и използвана като лост за влияние” – от Комисията за отнемане на противозаконно придобито имущество, посочи той.

„Абсолютно несериозно е да се твърди, че дружеството се източва към Цветан Василев, защото е проверявано n пъти от всички контролни органи и всичко е ясно. Дружеството има задължения: те са били първоначално към КТБ, а малко преди банката да бъде затворена, те се цедират, така че благодарение на умелото ръководство, то е спасено. Има съдебен спор по цесиите със синдиците на банката – дали са законни или не”, каза още Гебрев.

По думите му и в момента има опити за овладяване на „Дунарит” от офшорната фирма „Виафот”, но кой стои зад нея, той не се нае да посочи.

„Не знам кой стои зад нея, не съм финансово разузнаване. До ден днешен никой не е казал какво дружество е „Виафот”, министърът на икономиката трябва да даде отговор на въпроса кой стои зад него”, посочи Гебрев.

„Цветан Василев го познавам от 25 години, ние с него имаме вечни спорове –последният беше при придобиването на ВМЗ – Сопот. Виждали сме се 4 – 5 пъти. Той беше другият потенциален задкулисен купувач на ВМЗ”, каза още оръжейният търговец.

На въпроса защо КТБ е използвана за кредитор, той посочи, че не са много българските банки, които могат да правят това (за чуждите има рестрикции – б.ред) – и са най-вече КТБ и ПИБ.

Според Гебрев атаките към него са започнали, след като е станало ясно, че има интерес към „Дунарит”, независимо че бил поканен да вдигне капитала и да стабилизира предприятието.

„От кого ли не, цялата медийна машина, държавната ни администрация, която е подведена (…) Действащото лице е един министър на икономиката, разпоредителите сигурно са други. Но той компрометира партията, която стои зад него, и задкулисния човек, който е един добър бизнесмен и депутат. И всички са злепоставени, цялата ни страна”, посочи Гебрев.  

На въпроса има ли Делян Пеевски интереси към оръжейния бизнес, нещо което той самият отрече, Гебрев отговори: „След като тази фирма, която казват че е негова, толкова много се бори да придобие контрола, да – но ако се докаже, че тази фирма е негова, тогава – има интерес. Но няма как да се докаже това пожизнено.”

„От това, което се разпространява медийното пространство, получават се такива нотки, но не мога да го кажа”, отговори пък на въпроса вклинява ли се държавата между Делян Пеевски и Цветан Василев.  

„Никога не съм виждал този човек и никога не сме дискутира, и сигурно няма да ме познае на улицата, ако ме види”, каза той по адрес на Пеевски.

Гебрев разказа, че през 2015 г. е бил направен опит да бъде отровен – той , сина му, както и двама директори от „Дунарит”. Това станало през април преди две години, когато станал известен и интересът му към „Дунарит”.

Русенският окръжен съд е спрял вписването на “Емко” - фирмата на Емилиян Гебрев, като собственик на “Дунарит”, се вижда от Търговския регистър, съобщава 24 часа он лайн. Магистратите са се произнесли на 16 август, на 28 август същият съд спира и вдигането на капитала на военния завод от 8 млн. на 68 млн. лв. Новите акции трябваше да станат собственост на “Емко”. Апелативният съд във Велико Търново също е спрял увеличението на капитала.
Собственик остава фирма “Кемира”, която е на банкера Цветан Василев. Делът на “Кемира” от над 91% в “Дунарит” обаче е запориран от държавата и разпореждането с акциите би било престъпление.
На практика два съда опровергават твърденията на оръжейния търговец Емилиян Гебрев пред Би Ти Ви, че той е новият собственик на “Дунарит”, тъй като решенията на съда не са отменени.
Ако увеличението на капитала бе вписано, запорираният дял на държавата щеше да падне на 10%, а Цветан Василев щеше да открадне “Дунарит” за втори път, след като го купи с пари от КТБ, които не са върнати.
Опитите за овладяването на завода предизвикаха реакция на държавата, която изкупи кредити на “Дунарит” за минимум 50 млн. лв. и направи заявка да купи завода. На 30 август от “Дунарит” обявиха, че са изплатили на държавата кредитите, и бе спряно вписването на Държавната консолидационна компания като кредитор. От Търговския регистър е видно, че има отказ на подаденото за вписване плащане от “Дунарит”.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg