EUR 1.9558
USD 1.8157
CHF 2.0822
GBP 2.3511
CNY 2.5324
you tube
mobile version

Мобилни мини ВЕЦ в планински райони

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Мобилни мини ВЕЦ в планински райони

mail09:31 | 14.08.2015прегледи 3822 коментарикоментари 0



 

Унгарската компания „Ганз ЕЕМ“ (Ganz Engineering and Energetics Machinery, Ganz EEM), част от руската Атоменергомаш, изобрети новите водноелектрически централи (ВЕЦ), които решават проблема с електроснабдяването на труднодостъпни и отдалечени райони, които не са свързани с електропреносната система на страните.
Разработени са серия нови турбини, които се внедряват в стандартни контейнери. Освен новите турбини, компанията е проектирала и ново оборудване – „две в едно“ – турбина-помпа, позволяваща при изменение на климата рационално да се използват водните ресурси. В завършен вид асамблираните контейнери представляват своеобразна мини ВЕЦ. Системата се състои от хидротурбина тип „Франсис“ със средна мощност, с хоризонтален вал, генератор и система за управление. Генераторът осигурява напрежение от 400 V/50 Hz с три фази. За работата на мини ВЕЦ налягането на водата трябва да е 60-65 м при скорост 1 куб. метра в секунда. При такива изходни данни номиналната мощност на системата се равнява на 500 киловата.
Иновацията е осъществена с финансиране от Унгарския иновационен фонд за разработване и технологии. Разработката е на стойност 720 млн. форинта (2,32 млн. евро) и е реализирана с унгарска държавна помощ в размер на 180 млн. форинта (580 000 евро). Прототипът на оборудването е преминал успешни тестове, като в момента се водят преговори за експорт на мини ВЕЦ в Русия, Армения, Казахстан, Узбекистан, Пакистан, Иран, Гана и Замбия. Условие за разполагането и експлоатацията на мини ВЕЦ е наличието на планински реки, които осигуряват необходимото налягане и дебит на водата, която постъпва в контейнера и задвижва лопатите на хидротурбината, за да се задейства генератора, който произвежда електричество.
Новите мини ВЕЦ се очаква да сменят съществуващата в момента система на електроснабдяване в отдалечени райони, където в момента се използват дизелови генератори. Основното им преимущество е, че след транспортирането към мястото на разполагане и включването на водата в турбината, производството на електроенергия може да започне много скоро - в рамките на месец. Друго предимство на разработените нови мини ВЕЦ в контейнер е дистанционният контрол, който позволява оборудването да работи без персонал на място. То се управлява чрез сателитна телефонна връзка, интернет или мобилен интернет.


 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Трейлър на руския игрален "ВЫЗОВ", заснет в Космоса

13:39 | 03-09-23 | 6097