АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Може ли ЕК да заграби спестяванията ви?



Осъждаме възможно най-решително всякакви подвеждащи твърдения, които целят умишлено да объркат гражданите, заяви говорител на Европейската комисия на пресконференция в отговор на въпрос, свързан с изялвения на български политици по повод стратегията за Съюз на спестяванията и инвестициите.
Да бъдем напълно ясни - подобни твърдения са погрешни и подвеждащи. Гражданите на ЕС имат пълна свобода къде да инвестират своите средства, както те преценят. Гражданите имат пълен контрол къде да държат и накъде да насочват своите спестявания, каза говорителят.
По неговите думи Съюзът на спестяванията цели предоставянето на по-широк избор за инвестиции в капиталовите пазари, пише БТА.
Припочняме, че в средата на март т.г. ЕК прие стратегия за Съюза на спестяванията и инвестициите — инициатива за подобряване на начина, по който европейската финансовата система насочва спестяванията към продуктивни инвестиции. Тя има за цел да предложи на гражданите на ЕС по-широк достъп до капиталовите пазари и по-добри възможности за финансиране за бизнеса. Това може да насърчи благосъстоянието на гражданите, като същевременно стимулира икономическия растеж и конкурентоспособността на ЕС.
Изграждането на Съюз на спестяванията и инвестициите е споделена отговорност на институциите на ЕС, държавите членки и всички заинтересовани страни, което изисква съгласувани усилия и сътрудничество в четири направления:
1. Граждани и спестявания: Вложителите на дребно вече играят централна роля за финансирането на икономиката на ЕС чрез банкови депозити, но те следва да имат възможност, ако желаят, да държат повече от спестяванията си в инструменти на капиталовия пазар с високи доходи, включително с оглед на пенсионирането.
Инвестиции и финансиране: За да стимулира инвестициите и по-специално тези в секторите от критично значение, Комисията ще въведе инициативи, насочени към подобряване на наличността на капитал и достъпа за всички предприятия, включително малките и средните.
Интеграция и мащаб: Намаляването на неефективността, произтичаща от разпокъсаността, ще изисква усилия за премахване на всички регулаторни или надзорни пречки пред трансграничните операции, управлението на активи и разпределението на фондове. Това ще даде възможност на предприятията да се разрастват ефективно.
Ефикасен надзор на единния пазар: Комисията ще предложи мерки, за да гарантира, че всички участници на финансовите пазари получават сходно третиране, независимо от местоположението им в ЕС. Това ще доведе до преразпределяне на надзорните правомощия на национално и европейско равнище.
Евродепутатката от "Възраждане" Рада Лайкова заяви в интервю за YouTube канала на Мартин Карбовски, че в ЕП се обсъжда "да има срок за годност на изхарчването на парите ни". След това Европейската комисия ще може да ги присвои, твърди Лайкова.
Видеоклипът събира над 1,8 милиона гледания във Фейсбук страницата на Карбовски и десетки хиляди в YouTube канала му. Споделян е многократно и в други страници, отбелязаха Мина Киркова и Томас Спароу в публокация в DW.
В него Лайкова твърди, че европейските институции могат да отнемат спестяванията на хората, инвестиционните или пенсионните им фондове и да ги използват по свое усмотрение - например за инвестиции в отбранителната индустрия.
"Активно се обсъжда", че ЕС един вид ще конфискува парите на хората, ако не ги изхарчат в определен срок - според нея този срок е до шест месеца след постъпването им по сметката.
Едно от направленията на стратегията (въпроси и отговори по нея - тук) засяга спестяванията на гражданите. В документа се казва, че "вложителите на дребно вече играят централна роля за финансирането на икономиката на ЕС чрез банкови депозити, но те следва да имат възможност, ако желаят, да държат повече от спестяванията си в инструменти на капиталовия пазар с високи доходи, включително с оглед на пенсионирането".
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Емил Радев опроверга разпространените твърдения, че ЕС иска да отнеме спестяванията на гражданите, за да финансира плановете си за превъоръжаване. Позицията му цитира наскоро пресслужбата на ГЕРБ. "Това категорично е фалшива новина! Определени политически сили спекулират с инициативата на Европейската комисия да се стимулират инвестициите и да се осигури по-широк достъп на гражданите до капиталовите пазари", предупреди българският евродепутат.
Радев призова хората да не се поддават на изфабрикуваните неверни внушения по темата. "Регулаторната рамка на ЕС цели да гарантира сигурността на личните спестявания, така че никой да не може да отнеме контрола на европейските граждани върху техните средства", мотивира се Радев. По думите му умишлената дезинформационна кампания насажда страх и антиевропейски настроения. "Те са особено вредни в момент, когато България се подготвя за последната решителна стъпка към пълната си интеграция в структурите на ЕС - присъединяването към еврозоната", допълни евродепутатът.
В друго видео Лайкова говори за "програмиране на парите ни" и твърди, че Европейската комисия ще може да контролира кога, къде и за какво харчим парите си. Нищо от това не е вярно, изтъкват Мина Киркова и Томас Спароу. Т.нар. "програмирани пари" са например ваучери за храна, които имат срок на годност и могат да се използват само за определени продукти и в определени магазини. Цифровата валута няма да е такава. Теоретично такива ограничения биха могли да бъдат въведени за нея, но такива практики се прилагат само в извънредни ситуации. Освен това, както вече отбелязахме, дигиталните пари няма да елиминират парите в брой.
Вашите пари са си ваши. "Единственият начин държавата да има достъп до парите на гражданите е чрез данъци", обяснява Флориан Хайдер от Института за Финансови пазарни изследвания "Лайбниц", цитиран в друга, по-ранна публикация от DW по темата. Според него инициативата на ЕС цели да има повече прозрачност и да помогне на европейците да разбират по-добре финансовите пазари.
"Вие не знаете какво правят банките с парите от спестовните ви сметки. Например може да не знаете къде банката инвестира парите ви. Ако сами инвестирате в капиталови пазари, можете сами да изберете къде да идат вашите пари. ЕС иска да даде повече свобода на хората, това е тъкмо обратното на отчуждаване на парите."
Tweet |
|