АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Компанията обяви, че е "невъзможно" да контролира крайната точка, до която достигат продадените от дистрибутори в трети страни продукти. Изявлението идва след публикуването на доклад, според който шампанското на френския гигант в луксозния сегмент е продължила до се продава в Русия дори след преустановяването на бизнеса там.
В документа се посочва, че дефицитът за периода октомври - декември възлиза на 711 милиарда долара и е с 201 милиарда долара по-висок в сравнение с дефицита за същия период на предходната година, тъй като разходите са нараснали рязко, а приходите леко са спаднали.
Броят на новите фабрични поръчки през ноември е намалял с 5,4 на сто спрямо предходния месец. Тези данни са посочени, след като са приложени ценови и сезонни корекции.
Най-висок дял от тях са в Дания (61%), Нидерландия (59,6%) и Италия (51,7%). Най-нисък дял от работещите е регистриран в Испания (17,9%), Кипър (19,1%) и Словакия (20,4%).
В програмата регионите и държавите с висок потенциал за растеж извън ЕС се определят като основни целеви пазари за насърчаване. Те включват Китай, Япония, Южна Корея, Сингапур и Северна Америка. Обединеното кралство продължава да бъде един от основните пазари за износ на продукти на хранително-вкусовата промишленост на ЕС.
Основните проблемни области са: непълното отчитане на реализираната продукция и събираемостта на ДДС; гарантирането на реална конкуренция при провеждането на обществените поръчки; работата с договори, които не отчитат действителното възнаграждение; издаването на касови бележки при продажбите на услуги; допълнителната работа без договори.
Резервите са запълнени на 85%, което е с 10% по-малко от преди година. Европейските предприятия се подготвят за нов "шок" заради високите цени на газа тази зима.
През третото тримесечие Ирландия (3,5 на сто) регистрира най-висок ръст на БВП спрямо предишното тримесечие, следвана от Дания и Литва (с по 1,2 на сто). Най-голям спад се наблюдава в Унгария (0,7 на сто) и Латвия (0,2 на сто).
Броят на пенсионерите за октомври т.г. е 2 048 856 или с 14 595 (0,7%) повече в сравнение със същия месец на 2023 г. Средният месечен размер на пенсията на един пенсионер е 929,95 лв., като в сравнение с миналата година той е по-висок със 104,97 лв. (12,7%).
През 2013 г. делът на домакинствата в ЕС с достъп до интернет е бил с 9,7 процентни пункта по-висок в градовете спрямо тези в селските райони. През последното десетилетие тази разлика постоянно намалявава и достига само 4,4 процентни пункта през 2023 г.