АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В края на февруари ТЕЦ "Марица изток" 3 излезе на свободния пазар и временно прекрати дейност. През март от "Бюрото по труда" в Стара Загора обявиха, че са получили уведомление за съкращаване на 160 работници от предприятието от 10 май.
Замисълът е да се поставят основите на дългосрочен диалог, който да обедини всички заинтересовани страни, свързани с българското вино, в обща цел – изграждането на силен и устойчив бранд на България като винена страна.
През октомври продаденото количество злато е със 78 на сто по-високо спрямо същия период на 2023 г., отчита българското дружество. През октомври на месечна база обемът на продаденото злато се е увеличил с 64 на сто.
Основната цел на лабораторията ще бъде допълнителното изследване на полезните съставки на българската закваска и да се търсят нови научни доказателства за здравословните свойства на българското кисело мляко.
България и Черна гора поемат ангажимент за засилване на сътрудничеството в ключови туристически направления, включително зимен, културен, винен, поклоннически и СПА туризъм, както и изразиха воля за осигуряване на въздушна свързаност между балканските столици, съобщи българското Министерство на туризма.
Според данните, представени на заседанието на министрите на икономиката и финансите на страните от ЕС, средствата изплатени на България по Механизма за възстановяване и устойчивост са в размер на 22,2 процента от цялото предвидено финансиране.
Българското дружество и гръцката компания DESFA проведоха съвместен информационен ден във връзка с проучване на интереса към пазара на водород в Гърция и България.
Проект за ремонт на втората по големина електроцентрала в Косово спечели българската Централна енергоремонтна база. Ремонтът е в ТЕЦ „Косово А“ и е по план за модернизация на централата. Възложител е енергийната компанията на Косово (КЕК Косово – Kosovo Energy Corporаtion). Българското предприятие ремонтира турбина и котел в блок А5 на косовския ТЕЦ, пуснат в експлоатация още през 1975 г.
Проектът за изграждане на 7-ми и 8-ми блок в ядрената централа "Козлодуй" е стратегически за България и Европа за постигане на нисковъглеродна икономика. Основна цел за българското правителство е да ускори реализацията на проекта като през настоящата година е ключово да се съсредоточим върху проектирането, структурирането на финансирането и бизнес модела.
До средата на 2024 година в България са похарчени над 20 млрд. лева европейски средства по оперативни програми. Най-голямо финансиране са получили разширение на метрото в София – различни участъци от трета линия; АМ“Струма” и тунел “Железница”; и др.