EUR 1.9558
USD 1.8824
CHF 2.1037
GBP 2.3574
CNY 2.5792
you tube
mobile version

Моловете намаляват безработицата

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

Моловете намаляват безработицата

mail17:50 | 28.09.2010прегледи 1623 коментарикоментари 0


Милена Шиякова

Прогнозите за голям ръст на безработицата през есента няма да се сбъднат. На пазара на труда се наблюдава ясна тенденция на стабилизиране. 9.4% е равнището на безработицата през август, сочат данните на националната статистика. Броят на регистрираните безработни намалява за шести пореден месец . Министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов се похвали с 40 хиляди безработни по-малко за последните четири месеца на годината и обяви очакванията си, че тенденцията ще се запази до края на годината, ако не се появят неочаквани сътресения на пазара в някои предприятия.
През следващите месеци ще сме свидетели на раздвижване на пазара на труда, прогнозира пред Economynews.bg управителят на JobTiger Светлозар Петров. Завишената активност вече е факт в IT секторът още от началото на лятото. Кол-центровете са другият двигател за раздвижването на пазара на труда. България се превръща в атрактивна дестинация за аутсорсинг на услуги и все повече хора намират работа в кол-центровете у нас. Новооткритите магазини на големите търговски вериги също допринасят за намалението на безработицата в последните месеци. Управителят на JobTiger очаква през есента да станем свидетели на по-голяма активност и в реалния сектор, когато все повече производствени предприятия ще започнат наемане на хора.

9% ръст на публикуваните позиции в Jobs.bg през август

В потвърждение тенденцията за активизиране на пазара на труда е индексът на Jobs.bg за търсенето и предлагането на работа. За първи път от две години насам се отчита ръст на публикуваните свободни позиции. През август те са 17 598, което е с 9% повече от публикуваните позиции през същия месец на миналата година. В същото време броя на кандидатите се запазва висок. Изпратените CV-та през август са 1 309 929. Това е с 46% повече от същия период на предходната година. Увеличеният брой на публикуваните обяви за работа е непосредствен индикатор за развитието на икономиката, защото отразява нагласите на компаниите за бъдещето, коментира пред Economynews.bg управителят на Jobs.bg Пламен Вушев. Компанията трябва да е сигурна за бъдещето си развитие, преди да пристъпи към разширяване на дейността си и наемане на нови служители.
Трудно е да се анализират структурните промени на пазара на труда, които предизвика кризата у нас. Не може да се обобщи в кои сектори на икономиката се наблюдава по-голям глад за работници и къде има пренасищане. Когато една икономика изпадне в криза, компаниите не престават да търсят хора, но наблюдаваме по-свит брой търсения, допълва Вушев. Отражението на кризата върху пазара на труда се забелязва най-ясно в строителството, където рязко намалява предлагането на свободни позиции. Но дори в такъв икономически период е трудно да се намерят квалифицирани служители за някои позиции, защото хората са по-малко мобилни. Те по-трудно вземат решение за смяна на компанията в следствие на несигурната икономическа обстановка.

5 000 души на ден активно търсят работа в JobTiger


JobTiger отчита около 10 хиляди посещения на ден, от тях около 5 хиляди души са активно търсещите работа.Не се наблюдава обаче сериозно увеличение на регистрираните търсещи работа на сайта. Кризата засегна всички, тя не промени съществено съотношението на пазара на труда, просто намаля търсенето на работна ръка, коментира управителят на JobTiger Светлозар Петров. Наблюдава се също така удължаване на времето за намиране на работа. Ако преди кризата за един безработен е било нужно около месец, за да започне работа, то сега търсенето отнема три, а понякога и шест месеца. Ако кандидатът не успее да намери мястото си на пазара на труда в този период от време, след шестия месец в психиката му настъпват промени. Той става по-несигурен в себе си и намирането на работа става все по-трудно.
Според предварителните данни на НСИ за второто тримесечие на 2010 година броят на продължително безработните лица нараства с 48.8% спрямо същия период на миналата година и достига 148.3 хиляди или 43.3% от всички безработни. Коефициентът на продължителна безработица се увеличава с 1.4 пункта и достига 4.3%.

От образование към заетост


Безработните младежи на възраст от 15 до 24 години са 58 000, а коефициентът на младежката безработица достига 21.2%. Според Светлозар Петров завишеното публикуване на свободни стажантски позиции през летните месеци е нормално за сезона и то не говори за желание на работодателя да пести пари чрез наемането на по-ниско квалифицирани служители.
35 млн. лева отпуска ЕС за стажантски програми за лица до 29 години. От 1 октомври Агенцията по заетостта започва изпълнението на нова схема по оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". Тя се нарича "Създаване на заетост на младежите чрез осигуряване на възможност за стаж" и ще продължи 34 месеца. Проектът "Ново начало - от образование към заетост" в рамките на схемата ще започне с набиране на заявки от работодатели в реалния сектор на икономиката. Младежите също трябва да подадат заявление за включване в бюрата по труда. Стажовете са с продължителност 6 месеца, като стажантите могат да работят само по завършената от тях специалност. За всеки нает младеж работодателят ще получава 300 лв. месечно плюс средствата за социалните осигуровки върху тази сума.

Заплати

Запазва се тенденцията най-високи да остават заплатите в IT сферата, застраховането и финансовите услуги. Най-ниско платени са в хотелиерството и ресторантьорството, административните дейности и селското стопанство.

Най-високо средно месечно трудово възнаграждение през второто тримесечие на 2010 г.
са получили наетите лица по трудово и служебно правоотношение в следните икономически дейности според НСИ:
Финансови и застрахователни дейности - 1 418 лева;
Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на
газообразни горива - 1 366 лева;
Създаване и разпространение на информация и творчески продукти;
далекосъобщения - 1 261 лева.
Най-ниско платени са били наетите лица в икономическите дейности:
Хотелиерство и ресторантьорство - 425 лева;
Административни и спомагателни дейности - 438 лева;
Селско, горско и рибно стопанство - 472 лева.
Спрямо второто тримесечие на 2009 г. средната месечна работна заплата в обществения
сектор нараства с 3.7%, а в частния сектор - с 11.0%.

 


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg