АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
В миналото начинът за запазване и консервация на вината е бил те да бъдат подсилени, като се добавя гроздов дестилат с цел да се вдигне процентът алкохол и да се елиминира възможността за разваляне при дългите морски пътувания.
Превръщането на СМП в ефективна транспортна артерия между Европа, Русия и Азиатско-тихоокеанския регион е сред стратегическите цели на “Росатом“. В момента се разработва и федерален проект за „Голям Северен морски път“ - логистичен коридор от Санкт Петербург и Калининград до Владивосток.
Преди две десетилетия тази стойност е възлизала на 810,2 млрд. евро. През миналата година близо половината (47,4 на сто - в стойностно изражение) от всички стоки, търгувани между ЕС и трети страни, са превозени по море.
БАБХ е извършила 2570 засилени проверки извън текущия официален контрол във връзка с активния летен туристически сезон на територията на областите Бургас, Варна и Добрич. Проверките се проведоха в периода от 17 юни до 13 септември 2024 г., посочват от БАБХ.
Генералният директор на „Росатом“ Алексей Лихачов представи стратегическите планове на компанията за развитие на „Голям Северен морски път“. Нов федерален проект превръща СМП в ефективна транспортна артерия, свързваща Европа, Русия и Азиатско-тихоокеанския регион.
В периода от 1 януари до 30 юни 2024 г. руските атомни ледоразбивачи са съпроводили 438 плавателни съда (през същия период на миналата година те са били 435). Общата брутна вместимост е била 50,4 милиона тона (за аналогичния период за 2023 г., тя е била 48,6 милиона тона).
Първият рейс за доставка на петролни продукти и товари е в посока изток - до най-северните райони на Русия - и е ограничен от летния навигационен прозорец. „Вайгач“ трябва да придружи корабите до Източносибирско море, откъдето конвоят ще бъде поет от универсалния атомен ледоразбивач „Сибир“.
Засега ж. п. транспортът на стоки е бърза и по-надеждна алтернатива на морския транспорт. Най-голям дял от световния стокооборот се осъществява чрез морски транспорт. Именно той е подложен на редица предизвикателства от 2020 г. насам.
Властите в Шънчжън, големият метрополис в Южен Китай, в който е концентрирана по-голямата част от технологичните компании в азиатската страна, обявиха 24 мерки, сред които субсидии за отваряне на заводи, създаване на нови морски маршрути и лицензи за износ на употребявани автомобили на 20 компании.
С новия закон ЕС се задължава да възстанови най-малко 20% от сухоземните си и морски зони до 2030 г., а до 2050 г. – всички екосистеми, които се нуждаят от възстановяване.