АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
През 2024 г. Германия ще внесе 16,5 млрд. киловатчаса (kWh) ядрена енергия. Вносът на електроенергия в Германия се е увеличил почти три пъти през тази година в сравнение с 2023 г., като около половината от него идва от Франция, Швейцария и Белгия, които използват ядрени мощности.
Към края на 2023 г. инсталираните вятърни мощности в България достигат 705 MW, което представлява 3,9% от годишното брутно производство на електроенергия в страната. През 2023 г. вятърните паркове са произвели 1 584 GWh - ръст от 5,9% спрямо предходната година, официална цел -249 MW до 2030 г.
Westinghouse Electric Company, Hyundai Engineering & Construction Co. и „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД подписаха договор за инженерингови услуги за два реактора с технологията AP1000®, които се планира да бъдат изградени на площадката в Козлодуй.
Преди около месец имаше пожар. Явно са засегнати в достатъчно голяма степен производствени мощности в предприятието и вероятно тяхното възстановяване за нормализиране на работния процес би коствало на собствениците доста финансови средства.
За тази цел проектната компания "АЕЦ Козлодуй - Нови мощности" подписа продължаване на договора за предварителни инженерни дейности (FEED) с "Уестингхаус Електрик Къмпани" (Westinghouse Electric Company) за изграждането на 7-и и 8-и блок с реактори тип AP1000 на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Това съобщиха от МЕ.
Състоянието на електропроизводствените мощности там в момента е много тежко и се очаква при нормална зима украинската система да има дефицит от между 4 и 6 гигавата електроенергия на час в рамките на студените дни. Този дефицит трябва да бъде компенсиран и това е възможност за българската енергетика.
Това са нови фабрики за чипове в Германия и Полша. Националните власти в двете страни субсидираха сериозно създаването на индустриалните мощности, които в по-широк план са свързани и с амбициите на ЕС да поддържа високотехнологични производства в конкуренция със САЩ и Китай.
В Югоизточна Европа се наблюдаваха необичайно високи температури, които предизвикаха повишено търсене на охлаждащи мощности, а това, в съчетание с незначителните валежи, доведе до повишаване на цените на електроенергията до цени, достигащи над 500 евро за мегаватчас в някои региони.
Украйна значително сви доставките на електроенергия през юли заради поправки на няколко ключови ядрени мощности и рекордно високите температури. Според украинските власти страната е загубила почти половината от капацитета си за производство на енергия заради атаките.
Към момента у нас има инсталирани 6757 MW ВЕИ мощности. От тях 3612 MW (53,4%) са фотоволтаични, 2375 MW са водни, 707 MW са вятърни, а 64 MW приспадат към другите възобновяеми източници.