EUR 1.9558
USD 1.8518
CHF 2.0936
GBP 2.3457
CNY 2.5557
you tube
mobile version

МРЗ в минната индустрия ще бъде 1 092 лв.

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

МРЗ в минната индустрия ще бъде 1 092 лв.

mail08:30 | 09.04.2023прегледи 2027 коментарикоментари 0


Българската минно-геоложка камара и миньорските синдикати подписаха предоговорения отраслов колективен трудов договор (ОКТД) за минерално-суровинната индустрия в страната. Документът е приложим за всички заети в този икономически сектор в България, съобщиха от Камарата.

Според условията на договора минималната заплата в бранша се установява на ниво от 1 092 лв. месечно. Това се дължи на по-високия коефициент, по който се изчислява минималното заплащане в индустрията – 1,4 спрямо минималната работна заплата за страната. 

Заплатите в минния бранш са сред най-високите у нас. През 2022 г. брутното месечното възнаграждение на наетите е било в размер на 2 370 лева. Това е с близо 40 на сто по-високо от средното в България и нарежда отрасъла на четвърто място сред останалите икономически сектори по ниво на заплащане.

В новият колективен трудов договор страните се договориха за по-висок размер на платения годишен отпуск, определен стъпаловидно, след петата годна, според натрупания трудов стаж на заетите. Той достига до 24 дни над основния 20-дневен годишен отпуск по Кодекса на труда.

Към придобивките, работодателите и синдикатите се споразумяха и за увеличение на  безплатната храна и добавките в размер не по-малък от 6,50 лв. на отработен ден, а за работещите при подземни условия - не по-малко от 8,00 лв. 

Договорена е и по-голяма финансова помощ в случай на смърт на работник или служител от трудова злополука, изплащана на пострадалото семейство, като от четири работни заплати, се установява на шест. 

От името на работодателите отрасловият колективен трудов договор бе подписан от председателя на Управителния съвет на Българската минно-геоложка камара проф. дтн инж. Николай Вълканов. От страна на синдикатите подписи положиха инж. Валентин Вълчев, председател на Федерация на независимите синдикати на миньорите към КНСБ и инж. Владимир Топалов, председател на Синдикална миньорска федерация "Подкрепа".

"Колективният трудов договор за минната индустрия е първият в страната, подписан след промените през 1989 г. С него вече 32 години се поддържа ефективен и конструктивен социален диалог в името на развитието на този стратегически отрасъл", заяви при подписването проф. дтн инж. Николай Вълканов.

"С подписването на настоящия ОКТД постигнахме надграждане на постигнатите досега договорености, което доказва за пореден път, че социалното партньорство и диалогът се утвърждават все повече като основно средство за съгласуване на интересите и уреждане на трудовите и осигурителни отношения на работниците във всички предприятия от миннодобивния бранш", каза инж. Владимир Топалов.

"ОКТД 2023 е по-добър от предишния. Работещите в добивната индустрия заслужават още по-добри договорености, защото хората са най-ценния ресурс на Република България", заяви инж. Владимир Топалов.

Отрасловият колективен трудов договор се отнася за отрасъл "Проучване, добив и преработка на минерални суровини". Неговото действие е за срок от две години. С него се уреждат въпросите на трудовите и осигурителните отношения – доходи, трудова заетост, социално обслужване, условия на труд, социално партньорство.

Българска минно-геоложка камара е учредена през 1991 г. Днес в нея членуват 110 компании, които осигуряват над 90 на сто от промишленото производство в отрасъла и висока представителност в 8 подотрасли.


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg