EUR 1.9558
USD 1.8729
CHF 2.0756
GBP 2.3615
CNY 2.5800
you tube
mobile version

МС одобри 3,4 млн. лв. за трима млади учени

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

МС одобри 3,4 млн. лв. за трима млади учени

mail11:05 | 17.02.2025прегледи 285 коментарикоментари 0


Министерският съвет одобри 3 405 747 лева за подкрепа на три проекта на млади и обещаващи български учени, получили висока оценка от конкурса по компонента PROMYS на Българо-швейцарската програма за научни изследвания, но поради недостатъчен бюджет на програмата не финансирани от нея. 

Чрез отпуснатото от държавата финансиране тримата кандидати ще получат подкрепа за реализиране на проектните си предложения за период от 5 години (2025 - 2029 година). По този начин ще се създадат нови и по-големи възможности за кариерно развитие в страната, а тримата обещаващи учени ще са по-силно мотивирани да останат в България.

Компонентът PROMYS е насочен към изтъкнати млади учени от страните от Европейския съюз или Швейцария, които искат да развиват научна кариера в България и има за цел да им създаде обещаващи и интересни кариерни възможности в страната ни, като по този начин противодейства на „изтичането на мозъци“. 

Общите средства по компонента са 2 млн. швейцарски франка, като по него се финансират само три научни проекта. В оценяването на предложенията беше установено, че извън тях има и други достойни научни разработки, които следва да получат финансиране. В тази връзка се одобряват допълнителни средства за подкрепа на още трима млади
български учени за реализирането на техните проектни предложения в България. 

Вследствие на това те ще се установят в страната и ще създадат собствени екипи, които ще работят в Института по механика към БАН, Института по астрономия към БАН и Специализираната болница за лечение на хематологични заболявания.

Проектите им ще изследват оптимизирането на системите за съхраняване на топлинната и електрическата енергия чрез гранулирани материали, жизненият цикъл на кометите и секвениране от следващо поколение за диагностика и проследяване на пациенти със злокачествени миелоидни заболявания в България.
Това ще допринесе за подобряване на научния потенциал на страната и за повишаване качеството на научните продукти, услуги и процеси.


 
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg