АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
МС планира 1077 лв. МРЗ
МС планира МРЗ от 1 януари 2025 г. да стане 1077 лв. вместо досегашните 933 лева . Това предвижда проект на правителствено постановление, публикуван за обществено обсъждане.
Новият размер е определен съгласно разпоредбите на Кодекса на труда и е 50 процента от средната заплата за период от 12 месеца. По закон новата минимална заплата за следващата година се определя до 1 септември на настоящата. Така от догодина минималната часова работна заплата ще бъде 6,49 лв.
В доклада към проекта за новия размер на минималната заплата се посочва, че той ще допринесе за повишаване на мотивацията на най-нискодоходната част от работната сила за търсене на работа, за повишаване на жизненото равнище, намаляване на риска от бедност сред работещите и намаляване на подоходното неравенство, както и за стимулиране на вътрешното търсене.
Предложеният размер на МРЗ от 1077 лв. се доближава до основните допускания по Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2024 – 2026 г., където минималната работна заплата за страната за 2025 г. е заложена в размер на 1 052 лв.
При размер от 1077 лв. тя ще се увеличи със 144 лв., с което ще бъде реализиран ръст от 15,4% спрямо определения от 1 януари 2024 година размер от 933 лв.
Определянето на нов, по-висок размер на минималната работна заплата е фактор за повишаване на жизненото равнище на най-нискодоходната част от пазара на труда, запазване на работните места и приобщаване на работната сила към изискванията на пазара на труда.
Необходимите средства за изпълнение на Постановлението се осигуряват в рамките на предвидените средства по бюджетите на бюджетните организации.
Разходът на работодателите за един отработен час на минимална часова работна заплата от 01.01.2025 г. ще е 6,49 лв. при нормална продължителност на работното време от 8 часа и при 5-дневна работна седмица, като ще нарасне с 0,91 лв. (0, 76 лв. за труд и 0,15 лв. за осигуровки), пише още в оценката на въздействието на проекта.
Тъй като 1077 лв. автоматично ще стане и минимален осигурителен доход, увеличението на минималната заплата ще доведе до повече приходи в държавния бюджет и държавното обществено осигуряване, които ще дойдат по линия на данъци и осигуровки.
Предлаганият размер на минималната работна заплата от 1 януари 2025 г. ще допринесе за повишаване на мотивацията на най-нискодоходната част от работната сила за търсене на работа, реализиране и задържане на трудовия пазар, за повишаване на жизненото равнище, намаляване на риска от бедност сред работещите и намаляване на подоходното неравенство, както и за стимулиране на вътрешното търсене, посочва в доклада си към проекта на постановление социалният министър Ивайло Иванов.
Още в средносрочната бюджетна прогноза за 2024-2026 г. бе известно, че догодина минималната заплата ще прескочи 1000 лв., но прогнозираният в нея размер беше всъщност по-малък - 1052 лв.
Назначените на минимална основна работна заплата по трудов договор и пълно работно време през второто тримесечие на 2024 г. са около 438 708 души, показват данни в документите към проекта на постановление.
По данни на Евростат, през юли 2024 г. България е с най-ниската минимална заплата в ЕС - 477 евро. Най-високата е в Люксембург - 2570 евро. На втора и трета позиция след България в края на класацията по размер на минималната заплата се нареждат Унгария и Латвия – съответно 675 и 700 евро.
Tweet |
|