EUR 1.9558
USD 1.7689
CHF 2.0791
GBP 2.3014
CNY 2.4291
you tube
mobile version

МС прие доклади за състоянието на армията

АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]

Въведете Вашият e-mail адрес, за да получавате най-важните новини на EconomyNews за деня на своята електронна поща.
E-mail
 

МС прие доклади за състоянието на армията

mail09:10 | 08.04.2025прегледи 384 коментарикоментари 0


Министерският съвет одобри Доклад за състоянието на отбраната и Въоръжените сили през 2024 г. Докладът е разработен съгласно чл. 23 от Закона за отбраната и Въоръжените сили на Република България.

Документът представя пред Народното събрание и обществото оценка за състоянието на българските въоръжени сили и постигнатите през годината резултати в сферата на отбраната. На базата на направените изводи, докладът очертава и основни направления за работа през 2025 и в средносрочен план, в които МО ще фокусира своите усилия за провеждане на ефективна отбранителна политика.

През 2024 г. беше осигурена приемственост в целите и приоритетите на отбранителната политика и приносът на страната в рамките на колективната отбрана на НАТО и Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС. 

Продължи изпълнението на Програмата за развитие на отбранителните способности на Въоръжените сили на Република България до 2032 г. (Програма 2032), на Плана за развитие на Въоръжените сили на Република България до 2026 г. (План 2026) и на Националния план за повишаване на разходите за отбрана на 2% от БВП до 2024 г. (Националния план 2024).

Във фокуса на усилията бяха: подобряване изпълнението на мисиите и задачите на Въоръжените сили; ускоряване изграждането и поддържането на необходимите отбранителни способности и попълване на дефицитите; превъоръжаване и модернизация; попълване на вакантните длъжности, окомплектоване и подготовка на доброволния резерв; изпълнение на Целите на способностите на НАТО; изграждане на способности и активни стратегически комуникации с обществото.

Докладът ще бъде внесен за разглеждане в Народното събрание.

Освен това МС одобри Доклад за изпълнение на Програмата за инвестиции в отбраната до 2032 г. през 2024 г. Докладът е изготвен в изпълнение на т. 2 на Решение на Народното събрание от 19.04.2024 г. за приемане на Програма за инвестиции в отбраната, съгласно която „ежегодно съвместно с Доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили Министерският съвет внася в Народното събрание доклад за изпълнението на програмата и/или нейна актуализация“.

В Програмата е предвиден ежегоден преглед на нейното изпълнение и включените проекти, като получените резултати се отразяват в Доклада за състоянието на отбраната и Въоръжените сили на Република България за 2024 г., както и в настоящия нарочен доклад до Народното събрание. При настъпване на промени (допълване и/или изменение) в дефинираните способности и/или проектите и евентуални промени в националното и съюзно планиране на силите се внася проект за изменение на Програмата.

След извършването на такъв преглед в Министерството на отбраната бе констатирано, че съобразно процесите, които протичат в НАТО, динамично променящата се среда на сигурност и коренно различната геополитическа ситуация, свързаните с нея нови рискове, както и липсата на адекватно финансиране, ще се наложи промяна (актуализиране) на Програмата за инвестиции в отбраната до 2032 г. 

Това ще бъде предложено на Народното събрание след приключване на процесите по консултации и планиране в НАТО и утвърждаването от ръководителите на страните-членки през м. юни т.г. на новия Пакет от цели за способности - 2025, които са много по-широки и налагат промени и в нашите планове. Тогава ще бъде извършен преглед и анализ на структурата на Въоръжените сили, с цел нейното оптимизиране за осигуряване на по-ефективно изпълнение на възложените мисии и задачи в колективната отбрана на НАТО, а впоследствие и преглед на способностите на Въоръжените сили на Република България, които неминуемо ще рефлектират в последващи промени в Програмата.

Приет е от МС и проект за инвестиционен разход „Придобиване на 76 x 636 мм артилерийски боеприпаси за 76/62 мм артилерийски комплекс за далечно действие OTO Melara SR/MF за ММПК на Военноморските сили“.

Министерският съвет на Република България на основание чл. 22, ал.2, т.11а от ЗОВСРБ прие решение за приемане на проект за инвестиционен разход „Придобиване на 76 х 636 мм артилерийски боеприпаси за 76/62 мм артилерийски комплекс за далечно действие ОТО Melara SR/MF за многофункционални модулни патрулни кораби (ММПК) на Военноморските сили.

Документът е разработен в съответствие с чл. 27, т.8а от ЗОВСРБ като в него са представени необходимостта от придобиване на 76 мм боеприпаси и прогнозните финансови средства, необходими за реализация на проекта.

Артилерийските системи са основно въоръжение на корабите, които се придобиват по сключения през 2020 година договор с предмет „Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за ВМС“. Патрулните кораби са основополагаща единица, върху която се формира бойната мощ на ВМС.

Защитата на морския суверенитет от надводен противник се осигурява изключително ефективно чрез използване на корабната артилерия, чиято зона на въздействие позволява бързо и точно противодействие на заплахи от надводните сили на срещустоящите сили в националните морски пространства и има сдържащ ефект по отношение на потенциалните агресори.

С реализацията на проекта ще се осигури боеспособността на новопридобиваните кораби и ефективното им използване както в национален, така и в съюзен формат. Това ще доведе до изпълнение на поетите съюзни ангажименти на Република България по отношение на колективната система за сигурност.

 


 
 
 
Още от рубриката
 
 
Коментирай
 
Име:

E-mail:

Текст:

Код за
сигурност:

Напишете символите в полето:




 
БЮЛЕТИН НА EconomyNews.bg

Общини: Четири истории за успеха

06:58 | 07-08-24 | 2783