АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
Той ще е базиран на проекта на Европейската директива, а именно – минималната заплата да бъде равна на 50% от средната работна заплата и на 60% от медианната работна заплата.
СРЗ в частния сектор за отчетния период е 1 591 лв., което е с 11,6% повече в сравнение с Q1 на 2021 г. В обществения сектор средната работна заплата за първото тримесечие на годината е 1 598 лв. и в сравнение със същия период на 2021 г бележи ръст от 1,8 %, показват данните в информационния бюлетин на МТСП.
Сумата, определена от МТСП за областта, е 2 595 717 лева, като това ще осигури финансирането на 482 работни места при средно възнаграждение от 897,55 лева на работник месечно. Средствата включват и осигуровки за сметка на работодателя, както и добавки за клас прослужено време.
През 2014 година БСК предложи промяна в КТ, от 2016 КТ предвижда част от документите в трудовото досие да могат да се съхраняват и създават като електронни документи. По-късно обаче МТСП предложи замяна на формата на хартиената трудова книжка с друг – отново хартиен вариант.
До 8000 лв. са средствата за проекти по компонент „Лична мобилност“, посочват от социалното министерство. Помощта е за преустройство на лек автомобил за човек с трайни увреждания, като стойността на всяко предложение ще се определя въз основа на документи, съдържащи технически и финансови параметри за необходимото изменение на конструкцията на превозното средство.
Регионални програми за заетост ще се финансират с над 6 милиона лева от бюджета на Министерството на труда и социалната политика (МТСП). С парите ще се осигури работа за период до 4 месеца.
Регионалните програми за заетост са предвидени за всяка област в България. Те се създават и реализират на основата на предложенията на съответните областни и общинските администрации и се утвърждават от министъра на труда и социалната политика. През 2020 г. МТСП ще финансира по тях осигуряването на субсидирана заетост за период не по-малко от 3 и не повече от 4 месеца.
Преди около месец - на 26 април, МТСП съобщи, че повече от 61 000 служители ще запазят работните си места благодарение на мярката 60/40. За първите 12 дни от нейното стартиране, са подадени 4445 заявления от работодатели за 61 337 техни работници.
В Агенция социално подпомагане са подадени 1042 заявления от граждани за детски, семейни помощи и за хора с увреждания, както и за винетки. Агенцията за хора с увреждания е обработила 146 електронни заявки, като в 115 от случаите са за актуализация на данните на регистрирани специализирани предприятия и кооперации на и за хора с увреждания.
В момента в Кодекса на труда е записано, че при постъпване на работа за първи път работникът или служителят може да ползва платения си годишен отпуск, когато придобие най-малко 8 месеца трудов стаж.