АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
МУ Плевен с проект за 23,6 млн. лв.
Медицинският университет в Плевен започна изпълнението на иновативен проект, финансиран по ОП "Наука и образование за интелигентен растеж" и Европейския фонд за регионално развитие. Инвестицията е за над 23,695 млн.лв., съобщи днес в пресклуба на БТА ректорът проф.д-р Славчо Томов.
Основни партньори на висшето училище са Медицинският университет във Варна и Институтът по роботика към БАН. Целта е да бъде създаден високо технологичен Център за компетентност в областта на персонализираната медицина, 3D и телемедицината, роботизирана и минимално инвазивна хирургия, каза проф. Томов. Ще бъде въведена апаратура от най-ново поколение за научноизследователската дейност и обучение. През следващите 10 години Центърът за компетентност, който ще носи името на Леонардо да Винчи, ще функционира на базата на високотехнологично оборудване и специализиран софтуер. Ще имаме апаратура и ще развиваме ново направление в генетиката на рака, допълни проф.Томов. По думите му ще се работи в областта на стволовите клетки, ще се развива фармакологията като ще се създават модели за тестване на нови медикаменти, а не това да се прави с животни и хора, както е сега, коментира професорът.
Акад.Чавдар Руменин - директор на Института по роботика към БАН, допълни, че проектът ще развие медицински области, които да подпомагат човека, "когато има генетичен проблем, неговият организъм сам да го отстрани". Иновацията включва "изкуствен интелект", който да помага на пациента да приема по-леко лечението. Както се изрази академикът, проектът включва "космически измерения на медицината" и е единствен на Балканите.
Проф.Тодорка Костадинова, заместник-ректор на Медицински университет - Варна, отбеляза, че, за да започнат работа по проекта, партньорите са имали двегодишна подготовка. Според нея най-важното е, че ще надградят инфраструктурата, а чрез нея ще подготвят "новите млади учени в медицината", защото ще им отворят "нов научен прозорец, през който да гледат в бъдещето".
Tweet |
|