АБОНАМЕНТ ЗА НОВИНИ [X]
По време на строителството, което започна през 2006 г., работници откриха пазар от византийската епоха, римско гробище и други съкровища от дългата и разнообразна история на града.
Националният археологически институт с музей към БАН е единственият кандидат, подал документи за участие в обявената от АПИ открита процедура за сключване на рамково споразумение за "Извършване на спасителни теренни археологически проучвания по трасетата на инфраструктурни проекти".
Страната е един истински музей под открито небе за древновековни съкровища, благодарение на ключовото си разположение в един от най-значимите географски райони, където историята на цивилизации се е писала и оформяла.
Преди няколко години сградата, която се намира на кръстовището на улиците “Василе Ласкар” и “Мария Росети”, бе закупена от Съюза на фармацевтите за 850 000 евро и ще бъде превърната в Музей на фармацията.
Развитието на културния и балнеотуризма ще бъде основната задача, която си поставят инициаторите. По проекта ще работят съвместно училището, читалището в населеното място, експерти от Регионалния исторически музей в Търговище и Община Опака, на чиято територия се намира селото.
Най-големият музей в света обаче уточни, че "залага по-малко на рекордната посещаемост от миналото - през 2018 година Лувърът е приел 10,2 милиона посетители, след като е решил да ограничи достъпа до 30 000 души дневно", за да гарантира по-добри условия за посещение
По повод 300-годишнината от създаването си виенският музей Белведере представя онлайн историята си в периода 1918-2023 г. и кани всички желаещи да посетят виртуално 626 изложби. Гамата от включените проекти отразява разнообразната колекция на Белведере и дава представа за промените в изложбената практика. В бъдеще всяка приключила изложба ще бъде включвана в онлайн хрониката.
Най-предпочитаният проект от публиката, който получи и най-много гласове онлайн, беше „Център за културно изкуство: музей и библиотека“ в Бургас, България. Благодарение на кохезионните фондове изоставена сграда беше преобразувана в културен и образователен център, в който понастоящем се помещават музей, най-голямата библиотека в Югоизточна България с 600 000 книги и пространство, което може да се използва за...
Акцентът в него е върху туризма, а дейностите, които са заложени в концепцията на Община Дупница, са в пет основни направления. Предвижда се реконструкция на туристическата инфраструктура около Исторически музей и Часовниковата кула, както и подстъпите към тях и Градската градина. Заложена е реконструкция около галерия "Джамията", "Околийската къща" и Културния институт.
За първи път след създаването си Музеят на Хундертвасер ще бъде затворен за ремонт. Постоянната експозиция и временните изложби могат да бъдат разгледани до края на май.